13/06/2020
Κέρβεροι 23 8 12 9 - 52 -
Draft Fathers 13 14 16 12 - 55 -

Με ψυχή και πάθος οι Draft Fathers!

Παρασκευή βράδυ 11 Ιουνίου στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας οι Draft Fathers αν και βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ με 10 πόντους με επιμονή και υπομονή κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να επικρατήσουν με 52 – 55 των Κέρβερων.

Οι Κέρβεροι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με Ζαΐμη(5), Συλιγνάκη, Συμσερίδη και Κοκολάκη προηγήθηκαν 14 – 7 των Fathers που σκόραραν με Βλαχοθανάση και Ιωακείμ(5).Η συνέχεια ήταν ίδια. Οι γηπεδούχοι με Κουμπή, Συλιγνάκη και Ζαΐμη έδειχναν ασταμάτητοι στην επίθεση, ενώ για τους φιλοξενούμενους Βλαχοθανάσης και Διαγγελάκης έγραφαν το 23 – 13.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στην άμυνα και με Διαγγελάκη, Σκληράκη να μειώνουν στο καλάθι.Στην συνέχεια οι Κέρβεροι έβγαλαν αντίδραση κυρίως με το Μπέλση και ένα δίποντο με τον Ντάγκα, ενώ ένα τρίποντο του Βάθη και βολές του Διαγγελάκη διαμόρφωσαν το 31-27 σκορ ημιχρόνου!

Οι Draft Fathers μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Διαγγελάκη και καλάθι του Βλαχοθανάση πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς.Η άμεση αντίδραση των Κέρβερων με τρίποντο του Ντάγκα , 5 πόντους του Συλιγνάκη και δύο καλάθια του Ζαΐμη τους έφερε ξανά μπροστά στο σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι με Διαγγελάκη, Ιωακείμ(4),Κανέλλο και Σκληράκη έφεραν το ματς στα ίσια 43 – 43.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Διαγγελάκη να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του με 5 πόντους και ασίστ στον Ιωακείμ κάνοντας το σκορ 43 – 50.Η άμεση αντίδραση των Κέρβερων με τρίποντο του Συμσερίδη, δίποντο του Συλιγνάκη και βολές του Βλαχοθανάση έκαναν το ματς ξανά ισόπαλο 50 – 50.Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο συγκεντρωμένοι και πήραν προβάδισμα με 5 συνεχόμενους πόντους του Ιωακείμ ενώ για τους γηπεδούχους απλά ο Ζαΐμης με δίποντο μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό 52 – 55.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τάσος Αγγελάκης με 16 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε Ο Νίκος Ζαΐμης με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Κέρβεροι είχαν 14 – 50 δίποντα, 7 – 24 τρίποντα, 3 – 6 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Fathers είχαν 15 – 39 δίποντα, 6 – 28 τρίποντα, 7 – 17 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Κέρβεροι(Συλιγνάκης):Τσίμπρας, Συλιγνάκης 22, Κουμπής 1, Μπέλσης 2, Ζαΐμης 13(16ρ.) Κοκολάκης, Ντάγκας 8(3ασ.), Συμσερίδης 6(8ρ.).

Draft Fathers (Σκληράκης):Βάθης 5, Ιωακείμ 17,Σκληράκης 4(3κλ.),Βλαχοθανάσης 8(14ρ.), Διαγγελάκης 16(17ρ.),Κανέλλος 5.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε το ματς και κάποιες εξαιρετικές εμπνεύσεις του Διαγγελάκη.