13/01/2023
The Jokers 9 27 11 7 - 54 -
Brazzerzz Beachterzz 15 14 13 17 - 59 -

Με ψυχή χιλίων λεόντων οι Brazzerzz Beachterzz!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό  του Σπάρτακου για το πρωτάθλημα της Master, οι μόλις πέντε παίκτες των Brazzerzz Beachterzz πέτυχαν μια σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησαν των Jokers με σκορ 54-59. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Αντώνης  Χαιτος   με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Πανόπουλος είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα και 1 κλέψιμο.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με σκορ 9-15. Ο Ζώτος σε 9:36 λεπτά συμμετοχής πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 5 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ στο παλμαρέ του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Jokers εμφάνισαν πλουραλισμό στην επίθεση, με τους Πανόπουλο(3π), Κωστελέτο(2π), Καραγιαννίδη(2π) και Σταθέα(2π) να αποτελούν τους σκόρερ της ομάδας τους στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την αδιαμφισβήτητη ποιότητα τους, αλλά και το γεγονός ότι ο αντίπαλος τους παρουσιάστηκε με πέντε παίκτες στο κλειστό του Σπάρτακου κατάφερε να αντιδράσει και πάρει εκείνη τα ηνία, κλείνοντας το ημίχρονο στο συν εφτά με σκορ 36-29. Ο Κηρύκος(8π) πλήγωσε τους Brazzerzz έξω από τη γραμμή των 6,75, ενώ σπουδαία ήταν η απόδοση των Σταθέα(6π) και Καραγιαννίδη(4π) μέσα από το ζωγραφιστό. Στον αντίποδα, οι Χαιτος και Δημητριάδης ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να κρατήσουν τη διαφορά που είχαν δημιουργήσει, καθώς οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή με το υπέρ τους 47-42. Οι Φιλιππάκος και Πανόπουλος ηγήθηκαν των προσπαθειών των Jokers με 5 και 3 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, οι Ζώτος(5π) και Δημητριάδης(4π) αποτέλεσαν τον κύριο λόγο που οι Beachterzz έμειναν εντός διεκδίκησης νίκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν μια κατάθεση ψυχής, καθώς κόντρα σε όλα τα προγνωστικά ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, περιόρισαν τους Jokers στους 7 πόντους και με τον Χαιτο να δηλώνει ΄τέρας’ ψυχραιμίας σε όλες τις κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης, πέτυχαν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master με σκορ 54-59, επιβεβαιώνοντας κατά αυτόν το τρόπο τη φήμη που τους ακολουθεί ως μια από τις πιο ‘καρυδάτες’ ομάδες του πρωταθλήματος.

Οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 15/39 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 11/21 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/38 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 9/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη .

Jokers(Φιλιππάκος): Φιλιππάκος 8, Καραγιαννίδης 8, Πανόπουλος 14, Σταθέας 9, Κωστελέτος 5, Πάτσης, Τζιτζογλάκης 2, Κηρύκος 8, Μενουδάκος, Πουγκακιώτης.

Brazzerzz Beachterzz(Δημητριάδης) : Σταυρίδης, Ζώτος 14, Δριβάκος 6, Χαιτος 20, Δημητριάδης 14, Γεράκης 5.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση όλης της ομάδας των Brazzerzz, μηδενός εξαιρουμένου!