29/11/2021
Tsouvalia 15 19 8 12 - 54 -
Παντοφlakers 15 11 7 9 - 42 -

Με ψυχολογία στο ντέρμπι τα Tsouvalia !

Απόγευμα Σαββάτου στο Κλειστό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων τα Tsouvalia επικράτησαν των Παντοφlakers 54-42 έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Αλέξανδρο Ράπτη (16π., 11 ριμπ.) και Κωνσταντίνο Σωτηρόπουλο (13π., 4 κλεψ.). Οι Παντοφlakers ήταν ανταγωνιστικοί, έπαιξαν σωστό μπάσκετ, όμως πλήρωσαν την αστοχία τους και μοιραία έπεσαν στο 2-4. Η ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη ανέβηκε στο 5-1 και θα πάει χωρίς απώλειες στο ντέρμπι της ερχόμενης Τετάρτης κόντρα στους Hoopers. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά τι συνέβη στην εν λόγω αναμέτρηση.

Απόλυτο μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ. Οι Αλέξανδρος Ράπτης και Νίκος Μαρκόπουλος ήταν απειλητικοί από το ξεκίνημα σκοράροντας 5 πόντους έκαστος για τα Tsouvalia. Τις απαντήσεις για λογαριασμό των Παντοφlakers έδωσε ο Γιάννης Ζαχαρόγιαννης που ξεκίνησε καυτός το ματς με 7 πόντους και 2 τρίποντα. Από κοντά και ο Γιώργος Καρκάνης με 4 πόντους. Σκορ δεκαλέπτου, 15-15.

Η ομάδα του Σωτήρη Πλέσσα αντιμετώπισε ένα επιθετικό μπλακ άουτ στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου που διήρκησε 4 λεπτά. Σταύρος Κυριακίδης και Κωνσταντίνος Σωτηρόπουλος, με 5 πόντους έκαστος, έβαλαν σε θέση οδηγού τα Tsouvalia, συνεπικουρούμενοι και από τον σταθερό εκτελεστικά Αλέξανδρο Ράπτη (4π.). Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τα πατήματά τους προς το τέλος του ημιχρόνου και με επιθετική πολυφωνία (5 διαφορετικοί σκόρερ) κρατήθηκαν σε λογική απόσταση. Σκορ ημιχρόνου, 34-26.

Χαμηλή παραγωγικότητα εκατέρωθεν μετά την ανάπαυλα. Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στο αμυντικό κομμάτι. Ο Αλ. Ράπτης προσέθεσε ακόμη 4 πόντους στη συλλογή του, την ώρα που ο Σπύρος Σκούρας (5π.) πάλευε να μειώσει την διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-33.

Οι Παντοφlakers έμοιαζαν αποφασισμένοι να παλέψουν για την ανατροπή των δεδομένων. Ηλίας Πυρνοκόκης (4π.) και Σωτήρης Πλέσσας (3π.) έβαλαν μεγάλα καλάθια. Ωστόσο, ο μεγάλος πρωταγωνιστής του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν ο Κωνσταντίνος Σωτηρόπουλος. Ο μαέστρος των Τσουβαλιών ήταν εκπληκτικός και σκοράροντας 8 κρίσιμους πόντους σφράγισε την 5η νίκη της ομάδας του.

Στο τέλος του αγώνα, τα Tsouvalia είχαν 17/44 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Παντοφlakers είχαν 14/42 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σωτηρόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Σκούρας με 7 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/1 βολή. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και είχε 1 λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Μαρκόπουλος 7 (6 ριμπ., 2 τρίπ.), Ράπτης 16 (11 ριμπ., 1 μπλοκ), Πετράκης 2, Κυριακίδης 5 (1 τρίπ.), Κοτσιλίνης 3, Καλύβας 6, Ανδρικόπουλος 2, Σωτηρόπουλος 13 (4 κλεψ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.