23/10/2022
Boom Shakalaka 6 16 8 10 - 40 -
Χάνειball 19 9 9 10 - 47 -

Με ψυχραιμία το "ροζ" για την Χάνειball!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2, σε μια αναμέτρηση με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, η Χάνειball επιβλήθηκε της Boom Shakalaka με 40-47, πετυχαίνοντας τη τρίτη της νίκη.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία στο σκορ (3-5), με την Boom στη συνέχεια να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τρίποντο του Κοττέα(6-5) . Η απάντηση της παρέας του Χριστόπουλου δεν άργησε να έρθει, καθώς με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, αλλά και την εκτελεστική της δεινότητα έξω από τη γραμμή των 6.75 , έκλεισε την περίοδο στο +13(6-19). Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Κωνσταντίνος Χριστόπουλος πέτυχε 6 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε στην αντίπερα όχθη ο Κοττέας .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού η Χάνειball με τον Κωνσταντίνο Χριστόπουλο να εξακολουθεί να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση στο κλειστό των Μελισσίων, αύξησε την απόσταση έναντι των αντιπάλων της στους 15 πόντους(11-26), αναγκάζοντας τη Shakalaka να πάει σε τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ μεταμορφωμένοι και συνάμα έτοιμοι να ξεδιπλώσουν όλες τις πραγματικές μπασκετικές αρετές τους και με τον Μπούρμπουλα να ηγείται των προσπαθειών τους, πραγματοποίησαν σερί 11-2, μειώνοντας στο τέλος του ημιχρόνου τη διαφορά στους 6 πόντους με σκορ 22-28.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκλεισαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους 2(28-30) και με εύστοχο σουτ του Μπουρνουσούζη έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία(30-30). Ωστόσο η Χάνειball κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα αντέδρασε και με πέντε αναπάντητους πόντους, έκλεισε την προτελευταία στροφή της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα 7 πόντων(30-37) .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με το Μπούρμπουλα να αναλαμβάνει δράση μείωσαν στον πόντο(38-39), βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Η Χάνειball όμως κατάφερε να κρατήσει για ακόμη μια φορά τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε να πανηγυρίσει τη τέταρτη νίκη της με 40-47 .

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Χριστόπουλος με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Νικόλαος Κοττέας είχε 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Η Χάνειball είχε 12/36 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 5/9 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/33 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 5/8 βολές, 37 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη .

Boom Shakalaka(Μπούρμπουλας): Αγγελάκης 2, Κοττέας 6, Λάσκος 2, Μπούρμπουλας 16, Μπουρνουσούζης 10, Παπανικολόπουλος 2, Σαραντόπουλος 2 .

Χάνειball(Κωνσταντίνος Χριστόπουλος) : Δαμουλάκης 5, Κότσιφας 2, Νικολόπουλος, Κωνσταντίνος του Σεραφείμ Χριστόπουλος 8, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος 12, Γιάννης Χριστόπουλος 14, Μπελεφάντης 6 .

Τι μας άρεσε : Το μέταλλο που έδειξε η Χάνειball !