16/10/2023
Aguanile 22 19 12 15 - 68 -
War Gamers 14 19 25 7 - 65 -

Με ψυχή χιλίων λεόντων η Aguanile!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall, στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Elite League, η Aguanile επιδεικνύοντας ψυχικά αποθέματα που θα τα ζήλευαν όλες οι σπουδαιές ομάδες, πραγματοποίησε μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της ιστορίας της, επικρατώντας των War Gamers  με σκορ 68-65!

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, τον Sivan(7π-1/1π,1/2δ,1/1τ) να συνδέεται με χαρακτηριστική ευκολία με το αντίπαλο καλάθι, αλλά και τους Αξαμπανόπουλου και Ρουκουνάκης να κάνουν «party» έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 22–14. Στην αντίπερα όχθη, οι War βρέθηκαν μακρυά από τον καλό τους εαυτό, παρουσιάστηκαν αρκετά soft στην άμυνα και είχαν τον Καραγιάννη με 7 πόντους.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού πραγματοποιήθηκε μία σπουδαία μπασκετική μάχη, καθώς η περίοδος τελείωσε με το ισόπαλο επιμέρους 19–19. Ο Αξαμπανόπουλος για ακόμη μια φορά ήταν εξαιρετικός, καθώς πέτυχε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ! Στον αντίποδα, οι Διαμαντής και Ρίπης πήραν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα! Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 41-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του coach Σκλαβενίτη ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργό το οποίο βρέθηκαν στο μεγαλύτερο πρότερο μέρος του παιχνιδιού, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, σταμάτησαν να δέχονται εύκολους πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τον Διαμαντή να πραγματοποιεί πράματα και θαύματα στο παρκέ του Athens Sports Hall, κατάφεραν να οδηγηθούν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα 5 πόντων με σκορ 53-58!

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι πολεμιστές εύκολα ή δύσκολα θα έφταναν στην δεύτερη νίκη τους στην διοργάνωση, έγινε ακριβώς το αντίθετο. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, στραγγάλισαν τον αντίπαλο τους, ισοφάρισαν λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 65-65 και με τον Συκαρά να πετυχαίνει ένα παραμυθένιο και συνάμα παλικαρίσιο γκολ-φάουλ, κατάφεραν πλάσουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 68-65!

Betsson MVP ο Savin Eliran με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 5 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Διαμαντής τελείωσε με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ!

Οι νικητές είχαν 18/53 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 14/19 βολές, 46 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/34 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 18/27 βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη .

Aguanile(Σιμιτσόπουλος): Sivan 12, Αξαμπανόπουλος 17, Γκέγκιος 6, Δάμης 8, Ρουκουνάκης 6, Σιαμπλής 11, Σιμιτσόπουλος 2, Συκαράς 6.

War Gamers(Σκλαβενίτης): Βασιλόπουλος, Διαμαντής 25, Καραγιάννης 19, Λαζαράκος 3, Μέμεζας 2, Μακρινός, Μακρυγιάννης, Μπερδεμπές 5, Παριανόπούλος, Ρίπης 11.

Τι μας άρεσε : Ο χαρακτήρας που έδειξαν οι νικητές, όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο!