06/07/2022
Elitήριοι by pinguin.gr 10 16 21 17 - 67 -
Elapuse BC 13 13 11 13 - 53 -

Με σαΐτα Πρίφτη οι Elitήριοι!

Το βραδάκι της Τρίτης 6 Ιουλίου στο Basketaki Arena, οι Elitήριοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, πήραν το τρίτο ματς της σειράς απέναντι στην Elapuse με 67-55 και παράλληλα μεγάλη πρόκριση για τους 8, που θα αντιμετωπίσουν την Aguanile!

Οι δύο ομάδες πήγαιναν σε γρήγορες επιθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν σχετικά άστοχες με την Elapuse να έχει το προβάδισμα με 10 – 13. Σαραντόπουλος και Δεσύπρης οδηγούσαν τους φιλοξενούμενους με 5 πόντους έκαστος, με τον Σταυρακόπουλό να ακολουθεί με τρίποντο, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν στην ευχάριστη θέση να έχουν πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν από ένα καλάθι.

Οι Elitήριοι πατούσαν καλύτερα στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου , με τον εκπληκτικό Πρίφτι να είναι πρωταγωνιστής με 12 πόντους και τον Πατωνίδη να ακολουθεί με 5 , αλλά οι φιλοξενούμενοι πυροβολώντας κατά ριπάς από την περιφέρεια με Δεσύπρη(2), Μιγιώνη, Βλαντή και τον Μπίτσο να βάζει 4 πόντους, έφεραν το ματς στα ίσια 29 – 29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Elitήριοι με τον Παναγιώτη Λαμπρόπουλο να είναι σε εκπληκτική κατάσταση με 10 πόντους και τον ταχυκίνητο Πρίφτι να τον ακολουθεί με 7, είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο και το προβάδισμα με 50 – 40. Για τους άστοχους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπίτσος με 6 πόντους, ενώ ένα τρίποντο πρόσθεσε ο Μιγιόνης.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Elapuse πάλευε με Μπίτσο(5),Μιγιόνη(4)και Σαραντόπουλο(4), να γυρίσει το ματς, όμως οι Elitήριοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης. Πατωνίδης με 7, Πρίφτι με 6 και Λαμπρόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι μπροστάρηδες για το τελικό 67-53.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Πρίφτι με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ,4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βίκτωρας Μιγιόνης με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ,4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Elitήριοι είχαν 21/36 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 13 / 21 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ , έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Η Elapuse είχε 14 / 35 δίποντα, 7 / 35 τρίποντα, 4 / 15 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ , έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Elitήριοι(Κωνσταντινάκος): Κωνσταντινάκος 2, Ε.Λαμπρόπουλος 5, Π.Λαμπρόπουλος 12, Ξενόφος 5, Πρίφτι 24(10ρ.), Πατωνίδης 15(9ρ.)

Elapuse (Αναγνώστου): Αναγνώστου, Βλαντής 5, Δεσύπρης 11, Μιγιόνης 10, Μπίτσος 15(13ρ.), Σαραντόπουλος 9(13ρ.), Σταυρακόπουλος 3, Κωνσταντινίδης.

Τι μας άρεσε: Ο πυραυλοκίνητος Πρίφτι και η αποφασιστικότητα των νικητών.