03/03/2024
Nea Tripodokratia 16 22 13 20 - 71 -
Bonobo BC 9 20 15 14 - 58 -

Με σεληνιασμένο Μπίτσο η Nea tripodokratia!

Δυναμικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο, βρήκαν ρυθμό κατευθείαν με γρήγορα καλάθια σε πρωτεύον αιφνιδιασμούς. Εξαιρετικοί Μπίτσος και Βασιλάκος με 6 και 7 πόντους αντίστοιχα έδωσαν προβάδισμα στους γαλανόλευκους. Για το Bonobo έδειξε να βρίσκεται σε καλή μέρα ο Αραβαντινός με 7 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 16-9.

Δεύτερο δεκάλεπτο με το Bonobo να ανακάμπτει και να βρίσκει ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες, με τους Πετρόπουλο και Λεκάντη να βγαίνουν μπροστά. Με τους ίδιους πρωταγωνιστές οι γηπεδούχοι ανάκαμψαν στη δεύτερη περίοδο, με τους Βασιλάκο και Μπίτσο να συνεργάζονται με κλειστά μάτια και να δίνουν στην ομάδα τους μια διαφορά 9 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Bonobο έκανε πιο επιθετική την άμυνα του και προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι βρίσκοντας καλάθια από προσωπικές ενέργειες του Λεκάντη. Για ακόμα μια φορά όμως οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια επιστροφής στο Bonobo και πήγαν προηγούμενοι με +7 στην τελευταία περίοδο.

Αποφασισμένη η Nea tripodokratia να τελειώσει το παιχνίδι στο τελευταίο κομμάτι του, με τον εξαιρετικό Κόλτηρη να αναλαμβάνει δράση και να βγάζει ενέργεια βρίσκοντας καλάθια στον αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν μια σπουδαία εμφάνιση που τους οδήγησε στη νίκη με 71-58 απέναντι στο μαχητικό Bonobo που μπήκε σε περιπέτειες.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπίτσος με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λεκάντης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Nea tripodokratia (Κόλτηρης): Βασιλάκος 16, Βενέτης 2, Ζαβιτσάνος 4, Κουρούμαλος 2, Κόλτηρης 17, Μιχαλόπουλος 3, Μπίτσος 27

Bonobo BC (Αραβαντινός): Αραβαντινός 12, Κιτσαντάς, Λάγιος 3, Λεκάντης 17, Μπάμπαλης 6, Μπίτσακας 4, Παυλόπουλος 1, Πετρόπουλος 10, Σιαμάνης 5

Τι μας άρεσε: Το τρίποντο καμινάδα του Μπίτσου!