23/10/2022
Ellinoroston Celtics 10 9 8 20 - 47 -
Destroyed Pistons 23 21 7 17 - 68 -

Με σεμιναριακό πρώτο ημίχρονο οι Destroyed Pistons !

Απόγευμα Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Destroyed Pistons παρουσιάστηκαν καταιγιστικοί και με σπουδαία εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο πήρα εύκολα τη νίκη με 47-68 απέναντι στους Ellinoroston Celtics. Τέταρτη νίκη (4-1) για την ομάδα του Σωτήρη Βερβαινιώτη που βρίσκεται πλέον στην πρώτη τριάδα του ομίλου, έχοντας αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις στο ξεκίνημα της σεζόν. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο παρκέ του Κολωνού οι φιλοξενούμενοι. Οι Pistons έχοντας σε τρομερή κατάσταση τους Καλογερόπουλο (6π.), Σπανόπουλο (6π.), Σαχινίδη (4π.), Βερβαινιώτη (3π.), Καρατσίκο (2π.) και Μητσογιάννη (2π.) έχτισαν από νωρίς διψήφιο προβάδισμα. Οι Celtics παρότι αντιμετώπισαν πρόβλημα στην άμυνα, βρήκαν λύσεις στο επιθετικό σκέλος, χάρη στους Γουρνέλο (5π.), Χατζηγιάννη (3π.) και Παπαϊάκο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-23.

Ίδιο το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Βερβαινιώτη συνέχισε να σκοράρει με εκπληκτικά ποσοστά, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Σπανόπουλο (10π.), Καλογερόπουλο (4π.), Μητσογιάννη (4π.) και Σαχινίδη (3π.). Από πλευράς Celtics οι Ε. Φυλακτός (3π.), Γουρνέλος (3π.), Τσίλης (2π.) και Χατζηγιάννης (2π.) βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όμως τα προβλήματα στην άμυνα παρέμειναν. Σκορ ημιχρόνου, 19-44.

Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα με το επιμέρους σκορ να γράφει 8-7. Παπαϊάκος (4π.), Ε. Φυλακτός (3π.) και Χατζηγιάννης (3π.) ηγήθηκαν της επίθεσης των Ellinoroston Celtics, ενώ οι Pistons βασίστηκαν στους Καλογερόπουλο (3π.), Μητσογιάννη (2π.) και Σπανόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 27-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ellinoroston παρουσιάστηκαν άκρως βελτιωμένοι σκοράροντας 20 πόντους (περισσότερους από όσους έβαλαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο), με τους Ε. Φυλακτό (9π.), Τσίλη (5π.) και Χατζηγιάννη (4π.) να ξεχωρίζουν. Η κλεψύδρα, όμως, είχε αρχίσει να αδειάζει. Οι Pistons σκόραραν και πάλι με συνέπεια και επικράτησαν εύκολα και χωρίς άγχος, έχοντας ως προίκα τη διαφορά από το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ellinoroston Celtics είχαν 14/39 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Destroyed Pistons είχαν 20/58 δίποντα, 7/21 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μητσογιάννης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 6/13 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παπαϊάκος με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Ellinoroston Celtics (Τσίλης) : Γουρνέλος 7 (1), Νάστος, Παπαϊάκος 8 (5ρ.), Τσίλης 5 (1), Φυλακτός Ε. 15 (2), Φυλακτός Ζ., Χατζηγιάννης 12 (1).

Destroyed Pistons (Καλογερόπουλος) : Βερβαινιώτης 7 (1), Καλογερόπουλος 13 (3), Καρατσίκος 2 (12ρ.), Μητσογιάννης 14 (20ρ.), Σαχινίδης 9 (7ρ.), Σπανόπουλος 23 (2).

Τι μας άρεσε : Η επιθετική πολυφωνία των νικητών.