15/11/2021
Green Rose BC 17 20 21 12 - 70 -
Γέροντες 12 12 21 11 - 56 -

Με show Διβάρη το πρώτο ροζ της Green Rose !

Βράδυ Σαββάτου στο ΓΣΠ οι Green Rose BC με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γεράσιμο Διβάρη (32π., 18 ριμπ.) κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη (1-4), επικρατώντας των μαχητικών Γερόντων (0-6) με 70-56.

Σχετικά μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό του Περιστερίου με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από νωρίς τα πατήματά τους και τους τυπικά γηπεδούχους να παρουσιάζονται ελαφρώς ανώτεροι. Οι Παναγιώτης Ροζάκης και Γιάννης Τσελεκούνης συνεπικούρησαν την προσπάθεια του Γεράσιμου Διβάρη (6π.), ο οποίος δημιούργησε πληθώρα προβλημάτων στην άμυνα των Γερόντων. Για τους φιλοξενούμενους, οι Μάριος Τσιούφης και Λευτέρης Δασκάλου ήταν αποτελεσματικοί στο low post παιχνίδι, κρατώντας τους Γερόντες σε απόσταση ασφαλείας. Σκορ 1ου δεκαλέπτου 17-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά υπέρ της Green Rose συνέχισε να αυξάνεται, παρά την υπερ-προσπάθεια του Γιάννη Τσιβούλα (9π.). Ο Γεράσιμος Διβάρης προσέθεσε ακόμη 6 πόντους στην συλλογή, ενώ ο Γιάννης Τσελεκούνης προστέθηκε για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων με ακόμη 4 πόντους. Σκορ ημιχρόνου : 37-24.

Παρόμοιο το σκηνικό και μετά την ανάπαυλα. Οι Γέροντες εμφανίστηκαν βελτιωμένοι επιθετικά, βρίσκοντας σταθερά στήριγμα στις επιθετικές πρωτοβουλίες του Μάριου Τσιούφη (6π.) αλλά και στον νεαρό Στάθη Καγκελάρη (6π.). Ωστόσο, η ομάδα του Κώστα Γεροντίδη δεν μπόρεσε να βρει λύση στο μαρκάρισμα των Διβάρη και Τσελεκούνη, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει διψήφια. Σκορ 3ου δεκαλέπτου : 58-45