22/10/2020
Paraliers 20 19 17 10 - 66 -
Milwaukee Sucks 18 14 15 23 - 70 -

Με show του Μιχάκη οι Milwaukee Sucks!

Αν και για τρία δεκάλεπτα κυνηγούσαν τους Paraliers, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 58-47, οι Milwaukee Sucks με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάκη στα τελευταία λεπτά με 17 πόντους, πήραν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με 66-70 για την δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League!

Χορταστικό μπάσκετ παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Paraliers να προηγούνται με 20-18, χάρη σε 9 πόντους του Αλέξανδρου Σκόρδου, 7 του Βασίλη Σκόρδου και έμμεσο τρίποντο του Ψηλομανουσάκη. Ο Οικονόμου με 9 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 3 πρόσθεσε ο Μελιγκώνης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους και έφτασαν μέχρι και στο +9, 39-30, μετά από ακόμη 6 πόντους του Βασίλη Σκόρδου και 5 του Αλέξανδρου Σκόρδου. Το σκορ του πρώτου μέρους, 39-32, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Milwaukee Sucks ο Γανέλης μέσα από την ρακέτα, ενώ νωρίτερα από ένα τρίποντο έβαλαν οι Διαμάντης και Μιχάκης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Paraliers έχτισαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 11 πόντων, 43-32, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 56-47, με τον Βασίλη Σκόρδο να δείχνει ασταμάτητος με ακόμη 10 πόντους και τον Ηλιόπουλο να τον ακολουθεί με 5. Την ομάδα του Κυριτσόπουλου κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Οικονόμου και Διαμάντης με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 56-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Milwaukee Sucks, αν και έχαναν με 58-47, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάκη με 5 τρίποντα και 17 πόντους, πήραν τη νίκη με 66-70. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά επιθετικά οι Paraliers και έτσι οι 6 πόντοι του Βασίλη Σκόρδου δεν έφταναν για το 2/2!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 18/30 βολές, 24/53 δίποντα και 0/12 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 18/40 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Paraliers ο Βασίλης Σκόρδος με 27 πόντους (double-double), έχοντας 9/18 βολές, 9/15 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε άλλα τόσα λάθη. Mvp των Milwaukee Sucks ο Μιχάκης με 24 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/8 δίποντα και 6/9 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Paraliers (Σκόρδος Α.): Σκόρδος Β. 27, Περσεμάτης 2, Ηλιόπουλος 7, Στρατάκης 4, Σκόρδος Α. 20, Σεπετάς 3, Ψηλομανουσάκης 3

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Διαμάντης 8 (2), Μελιγκώνης 3, Φωτόπουλος 5, Σαμιωτάκης 2, Γανέλης 2, Οικονόμου 16 (1), Παγούνης 2, Μιχάκης 24 (6), Γάτσιος 8

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική ανατροπή των Milwaukee Sucks στα τελευταία λεπτά με το show του Μιχάκη!