14/03/2022
Hurricanes 16 12 10 15 - 53 -
Λεγάμενοι BC 11 16 14 22 - 63 -

Με show του Σιγάλα οι Λεγάμενοι !

Βράδυ Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι πρωτοπόροι Hurricanes (10-2) υποδέχθηκαν τους Λεγάμενους (7-6) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2. Με τον Αντώνη Σιγάλα να παρουσιάζεται σε ημιάγρια κατάσταση σκοράροντας 35 πόντους με 15/15 βολές και 50% στα σουτ εντός πεδιάς, οι Πειραιώτες επικράτησαν 53-63 κάνοντας σημαντικό βήμα για την είσοδό τους στα playoffs. Μέτρια εμφάνιση πραγματοποίησαν για τα δεδομένα τους οι Hurricanes, με τον coach Παντελή Κοσσυβάκη να αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ανώτεροι στο ξεκίνημα παρουσιάστηκαν οι τυπικά γηπεδούχοι Hurricanes. Με ικανοποιητική πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις και με τους Δημήτρη Παπαδημητρίου (4π.) και Πάρη Ιωαννίδη (6π.) να ξεχωρίζουν, η ομάδα του Κοσσυβάκη μπήκε σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, οι Λεγάμενοι παρέμειναν σε λογική απόσταση χάρη στους Αντώνη Σιγάλα (9π. με 1 τρίπ.) και Δημήτρη Βρεττάκο (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 16-11.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ για ένα ακόμη δεκάλεπτο. Το προαναφερθέν δίδυμο των Hurricanes συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Κώστας Περσίτσας (3π.), Μανώλης Κασσελάκης (2π.) και Μιχάλης Ταμιωλάκης (2π.). Για τους Πειραιώτες την αιχμή του δόρατος επιθετικά αποτέλεσαν και πάλι οι Αντώνης Σιγάλας (5π. με 1 τρίπ.) και Δημήτρης Βρεττάκος (6π. με 2 τρίπ.) βελτιώνοντας αισθητά το περιφερειακό ποσοστό της ομάδας τους. Σκορ ημιχρόνου, 28-27.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα. Το μαρκάρισμα του Αντώνη Σιγάλα συνέχισε να αποτελεί άλυτο γρίφο για τους Hurricanes, με τον έμπειρο guard των Λεγάμενων να προσθέτει ακόμη 11 πόντους στην πλούσια συλλογή του. Ο Μανώλης Κασσελάκης έκανε τη διαφορά για τους Hurricanes, σημειώνοντας 5 πόντους με buzzer beater τρίποντο πίσω από το κέντρο ! Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-41.

Τέταρτο δεκάλεπτο στα Λιόσια με τους Λεγάμενους να αποδεικνύονται ψυχραιμότεροι και να επικρατούν. Συγκλονιστικός ο Αντώνης Σιγάλας (10π.) με χέρι – αλφάδι από τη γραμμή της ελευθέρων βολών, από κοντά και ο Δημήτρης Βρεττάκος που έβαλε μεγάλα σουτ. Οι Hurricanes, παρά την προσπάθεια των Πάρη Ιωαννίδη (6π.), Νίκου Βλάχου (3π.) και Δημήτρη Παπαδημητρίου (4π.), δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν το ματς μέχρι τέλους, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα από τις 18/10/21.

Στο τέλος του αγώνα, οι Hurricanes είχαν 18/48 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 8/22 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Λεγάμενοι BC είχαν 8/23 δίποντα, 9/36 τρίποντα και 20/23 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson Mvp του αγώνα αναδείχθηκε φυσικά ο Αντώνης Σιγάλας με 35 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 15/15 βολές ! Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Hurricanes ξεχώρισε ο Μανώλης Κασσελάκης με 9 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Hurricanes (Κοσσυβάκης) : Χάρος 5 (4 ριμπ., 5 ασί.), Κασσελάκης 9 (6 ριμπ., 1 τρίπ.), Παπαδημητρίου 8, Καραθάνος 2 (3 ριμπ.), Ταμιωλάκης 7 (3 ριμπ.), Βλάχος 3 (7 ριμπ., 7 ασί., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Μακρής (5 ριμπ.), Περσίτσας 4 (1 τρίπ.), Ιωαννίδης 15 (8 ριμπ., 4 κλεψ., 1 μπλοκ).

Λεγάμενοι (Βρεττάκος) : Γκόγκος 2, Σιγάλας 35 (3 ριμπ., 5 ασί., 4 κλεψ., 4 τρίπ.), Αγαλόπουλος 1 (5 ριμπ.), Βρεττάκος 20 (11 ριμπ., 5 τρίπ.), Χαϊκάλης 2 (4 ριμπ.), Νάσης 2, Ντούρμας 1 (10 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ., 1 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Η τρομερή εμφάνιση του Αντώνη Σιγάλα !

Τι μας άρεσε περισσότερο : Το τρομερό buzzer beater τρίποντο του Μανώλη Κασσελάκη στη λήξη της τρίτης περιόδου (44:10 στο βίντεο)