25/02/2023
Lobsters BC 16 6 16 9 - 47 -
Los Lampriniers 7 8 10 12 - 37 -

Με show Τρικαλιώτη οι Lobsters!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Lobsters επικράτησαν των Los Lampriniers με 47-37, φτάνοντας τις 12 νίκες στον τέταρτο όμιλο της Development League. Τρομερή εμφάνιση από τον Κωνσταντίνο Τρικαλιώτη (23π., 7/11 τρ.) ο οποίος έβλεπε βαρέλι το αντίπαλο καλάθι πίσω από τα 6,75μ. Στο ίδιο έργο θεατές οι Lampriniers που πλήρωσαν ξανά τις απουσίες τους, γνωρίζοντας την 15η φετινή ήττα παρά την αξιέπαινη ανά διαστήματα προσπάθειά τους. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Καλό ξεκίνημα για τους μετέπειτα νικητές που επιβεβαίωσαν από νωρίς τον τίτλο του φαβορί, χάρη στους Τρικαλιώτη (9π.), Δόλια (5π.) και Κουτελά (2π.). Από πλευράς φιλοξενούμενων η τριπλέτα των Ευγενεία (2π.), Γρύλλη (2π.) και Ρίζου (2π.) πέτυχε τα πρώτα καλάθια εντός πεδιάς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-7.

Μειωμένη ήταν η παραγωγικότητα στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 6-8. Οι βελτιωμένοι αμυντικά Los Lampriniers βρήκαν στήριγμα στους Γκόλια (4π.) και Γρύλλη (4π.), ενώ ο Τρικαλιώτης (4π.) συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια, έχοντας για συμπαραστάτες τους Δόλια (2π.) και Ντούντο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 22-15.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Σαλονικίδη ξανά βρήκε τον καλό της εαυτό και κατάφερε να χτίσει διψήφιο προβάδισμα, χάρη στους Δόλια (7π.), Τρικαλιώτη (7π.) και Κουτελά (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τους Γρύλλη (3π.), Ευγενεία (3π.), Ρίζο (2π.) και Αντωνόπουλο (2π.), όμως ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο από το -13. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-25.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων πρωταγωνίστησαν. Οι Lampriniers πάλεψαν για να επιστρέψουν, με τους Ευγενεία (6π.), Αντωνόπουλο (4π.) και Γκόλια (2π.) να τραβούν κουπί. Οι Lobsters, όμως, είχαν τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση και, παρά το γεγονός ότι σκόραραν μόλις 9 πόντους, πήραν δίκαια το ματς.

Στο τέλος του αγώνα, οι Lobsters είχαν 6/32 δίποντα, 9/34 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Los Lampriniers είχαν 15/60 δίποντα, 0/12 τρίποντα και 7/18 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τρικαλιώτης με 23 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα, 7/11 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Γρύλλης με 9 πόντους, έχοντας 4/13 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 3 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Lobsters (Σαλονικίδης): Γλένης, Δόλιας 14 (2), Κουτελάς 4, Ντούντος 2, Ραχμάν, Σαλονικίδης 2, Τρικαλιώτης 23 (7), Χατζίδης 2.

Los Lampriniers (Γρύλλης): Αντωνόπουλος 7, Βαμβακάς, Γκόλιας 6, Γρύλλης 9, Ευγενείας 11, Ρίζος 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.

Τι δεν μας άρεσε: Κάποια νεύρα στο δεύτερο ημίχρονο που οδήγησαν μάλιστα σε δύο αποβολές.