05/07/2021
Yoda's Team - - - - - 42 -
Miami Hyn - - - - - 57 -

Με σιδερένια άμυνα νίκησε το Miami

Mε τον Γιάννη Κυριακόπουλο να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι οι Μiami Hyn πήραν πολύ σπουδαία νίκη με 57-42 απέναντι στους Yodas Team, οι οποίοι αποχαιρέτησαν και μαθηματικά τη διοργάνωση.

Οι Yodas μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Βόσσο και Μενέγη προηγήθηκαν 9-3 στο ξεκίνημα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 15-10.

Στη δεύτερη περίοδο, τα τρίποντα του Άγη και η πολύ καλή άμυνα των Ηyn άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού, με τους Yodas να έχουν μεγάλη αστοχία και το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο 22-22!

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ξεκίνησε το show του Κυριακόπουλου, ο οποίος σκόραρε 3 τρίποντα σε 10 αγωνιστικά λεπτά και πέτυχε τους 11 από τους 14 πόντους της ομάδας του στο διάστημα αυτό, με την 3η περίοδο να τελειώνει 33-36 υπέρ των Hyn.

Στην τελευταία περίοδο, παρά τις συγκινητικές προσπάθειες του Μενέγη, οι Yodas δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν την ενέργεια και τη διάθεση των «διψασμένων» για την πρώτη τους νίκη Hyn, οι οποίοι στο φινάλε έχτισαν και διαφορά 15 πόντων, για το τελικό 42-57.

MVP των νικητών ήταν ο Κοκκίνης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα (13 ranking), κάνοντας όλη τη βρώμικη δουλειά.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Βόσσος με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 14 ranking.

Οι Hyn είχαν στο σύνολο 41 ριμπάουντ (16-25), 9 ασίστ, 15 κλεψίματα και 12 λάθη. Σούταραν 23/78 εντός παιδιάς (29,5%), 9/27 τρίποντα (33,3%) και 2/10 βολές (20%)

Οι Yodas είχαν 58 ριμπάουντ (23-35), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 18 λάθη. Σούταραν 17/67 εντός παιδιάς (25%), 3/24 τρίποντα (12,5%) και 5/11 βολές (45%)

MIAMI HYN: Nασκουδάκης 5, Κοκκίνης 8, Κυριακόπουλος 18, Στρατηγόπουλος 4, Τσιολάκης 7, Άγης 9, Σκούτας 6

YODAS TEAM: Bόσσος Γ. 6, Τσάγκας 2, Κολοβός 4, Βόσσος Δ. 6, Γκατζόγιας, Μενέγης 19, Κυριαζής 5

Τι μας άρεσε: Οι αυτοματισμοί που έβγαζαν οι Hyn, με τον Στρατηγόπουλο να μοιράζει εξαιρετικά και τους Άγη και Κυριακόπουλο να «βομβαρδίζουν» το αντίπαλο καλάθι!