11/10/2023
Basket Case 7 13 7 22 - 49 -
Porto Raftors 19 14 8 16 - 57 -

Με συγκάτοικους στην κορυφή οι Porto Raftors!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Porto Raftors έφτασαν τις 3 νίκες στον πρώτο όμιλο της Development 2 League, επικρατώντας της Basket Case με 49-57. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μπαίνοντας με σπασμένα φρένα στο γήπεδο και εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων, οι Raftors έχτισαν διαφορά ασφαλείας από νωρίς, προηγούμενοι με 0-15 και με πρωταγωνιστές τους Καλδέλη (7π.), Μπαντουβάκη (4π.), Νικολάου (4π.) και Παπαγιαννάκο (4π.). Σε πολύ ρηχά νερά κινήθηκε η Basket Case, βγάζοντας μια μίνι αντίδραση στα τελευταία λεπτά της περιόδου, χάρη στους Μπογιατζή (3π.) και Χέλμη (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο. Η Basket Case βασίστηκε στο επιθετικό κρεσέντο του Κ. Κολιάκου (8π.) και τις πολύτιμες βοήθειες του Μπογιατζή, όμως δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Raftors με κύριο δράστη τον Β. Σουγιουλτζή (7π.) διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με +13. Σκορ ημιχρόνου, 20-33.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά, με το επιμέρους σκορ να γράφει 7-8, τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 27-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Χέλμη (4π.) έκανε σπουδαία προσπάθεια αντεπίθεσης, με το δίδυμο Κ. Κολιάκος (12π.) και Μπογιατζής (6π.) να βγαίνουν και πάλι μπροστά. Οι Raftors, παρότι ηττήθηκαν στο επιμέρους σκορ με 22-16, βρήκαν λύσεις από τους Σιαχάμη (6π.), Παπαγιαννάκο (5π.), Σουγιουλτζή (2π.) και Γιάννη (2π.) σφράγισαν την τρίτη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, η Basket Case είχε 12/37 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψε 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Porto Raftors είχαν 18/37 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 6/16 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παπαγιαννάκος με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/10 δίποντα και 1/6 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κολιάκος με 22 πόντους και double-double, έχοντας 4/10 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Basket Case (Χέλμης) : Καλοκαιρινός 2, Κλαυδιανός, Κολιάκος Κ. 22 (4), Κολιάκος Γ., Μπογιατζής 14 (2), Σαρακινός 1, Χέλμης 10 (1), Ψαρράκης.

Porto Raftors (Παπαγιαννάκος) : Γιάννης 2, Καλδέλης 7 (1), Μπαντουβάκης 8, Μυκονιάτης 2, Νικολάου 5, Παπαγιαννάκος 13, Σιαχάμης 6 (2), Σουγιουλτζής Β. 11 (1), Σουγιουλτζής Σ. 3 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.