21/09/2022
Titans 14 11 20 11 - 59 -
Collectors 11 15 2 13 - 41 -

Με σύστημα "δύο φορ" οι Titans!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Titans στο Basketaki Cup, καθώς στην πρεμιέρα του θεσμού κέρδισαν εύκολα τους Collectors με 59-41 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Titans να προηγούνται με 14-11, χάρη σε τρίποντα των Μιχάκη και Γιάννη Ηλιαδάκη, ενώ ένα έμμεσο τρίποντο είχε ο Καρατσόλης. Ο Παπασπύρος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Κυριάκου και Λαγός.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Πασσά και τρίποντα των Μπαμπάτσικου και Πόγκα, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 28-26. Τους Collectors κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Παπασπύρος με τα δύο νέα τρίποντα που πέτυχε, φτάνοντας τους 13 πόντους!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Τιτάνες" πάτησαν γκάζι και με τους Μιχάκη (6π), Κατσιφή (4π) και Καρατσόλη (3π) να πετούν φωτιές, ξέφυγαν στους 20, 48-28. Ο Κυριάκου από την γραμμή της φιλανθρωπίας πέτυχε τους μοναδικούς πόντους των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 48-28!

Με την διάφορα στους 20, 48-28, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι οι Titans έφτασαν εύκολα στη νίκη με 59-41, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πόγκα, Κατσιφή και Τρούλη. Για τους "Συλλέκτες" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χαραλαμπόπουλος, Κυριάκου, Λαγός και Παπασπύρος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 15/42 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/6 βολές, 12/40 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των Titans ο Πόγκας με 8 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/6 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Collectors ο Κυριάκου με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Γλαράκης 4, Ηλιαδάκης Γ. 5 (1), Καρατσόλης 6 (1), Μιχάκης 11 (3), Πασσάς 8, Πόγκας 8 (1), Μπαμπάτσικος 3 (1), Κατσιφής 8, Τρούλης 2, Ηλιαδάκης Β. 4

Collectors (Χαραλαμπόπουλος): Παπασπύρος 15 (3), Λαγός 5, Τσατσάνης 2, Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Γαζεπίδης 2, Κυριάκου 10, Σαβέριος 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Titans!