03/02/2020
Deflections 8 19 13 16 - 56 -
Slam Ducks 10 12 7 6 - 35 -

Με σοβαρότητα στο δεύτερο ημίχρονο οι Deflections.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Deflections, οι οποίοι κατάφεραν να κερδίσουν τους Slam Ducks με 56-35 και να πιάσουν πάλι στην κορυφή τους Lobsters που είχαν νικήσει νωρίτερα. Στο πρώτο ημίχρονο οι Slam Ducks ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά έχασαν τον Μαυροζούμη με τραυματισμό και στην συνέχεια κατέρρευσαν, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Deflections.
Το ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν ήταν ιδανικό για τους Deflections, οι οποίοι ήταν πάρα πολύ άστοχοι. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να βρουν στόχο στην επίθεση και με έξυπνες επιλογές να βρεθούν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 8-10. Ο Πάλλας έβαλε τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ο Μαργάνης είχε τέσσερις και ο Μαυροζούμης τρεις για τους Ducks.
Το δεύτερο δεκάλεπτο έδειχνε να είναι μία από τα ίδια για τους Deflections καθώς ξεκίνησαν πάλι άστοχοι και στα πρώτα τρία λεπτά ήταν πίσω 10-15. Η είσοδος του Παπακωνσταντίνου στο ματς όμως βοήθησε τους Πορτοκαλί, σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Μαυροζούμη και με εννέα σερί πόντους, πέρασαν μπροστά με 19-15 και 2'40 για το ημίχρονο. Εφτά σερί πόντοι από τον Χάλδα κράτησαν κοντά τους Slam Ducks και το ημίχρονο έληξε 27-22 για τους Deflections. Σταυρόπουλος Αν. με οχτώ πόντους πρώτος σκόρερ των Deflections, ο Χάλδας με εφτά για τους Slam Ducks.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Slam Ducks έδειξαν σημάδια κόπωσης καθώς μίκρυνε το rotation λόγω της απώλειας του Μαυροζούμη. Οι Deflections έτρεξαν περισσότερο και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους για πρώτη φορά με 34-24 στα μέσα του δεκαλέπτου. Η λήξη του, τους βρήκε μπροστά με 40-29 έχοντας τον Νικολαΐδη πρώτο σκόρερ με έξι πόντους. Για τους Ducks τρεις είχε ο Μπούνταλης και από δύο οι Προφήτης και Μπουτεράκος.
Στην τέταρτη περίοδο οι Slam Ducks δυσκολεύτηκαν να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και πέτυχαν μόλις έξι πόντους, τους τέσσερις με βολές. Οι Deflections είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και με μπροστάρη τον Πάλλα, που έβαλε 11, κέρδισαν το παιχνίδι με 56-35. Ο Παπακωνσταντίνου πέτυχε επίσης ένα τρίποντο (το μοναδικό) για τους νικητές, ενώ τρεις πόντους πέτυχε ο Προφήτης για τους ηττημένους.

Mvp των Deflections και του παιχνιδιού ο Νίκος Πάλλας με 17 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 7/9 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 5 τάπες και είχε και 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Νίκος Μπουτεράκος με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε και 2 λάθη.
Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/21 βολές, 20/45 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, είχαν 7 μπλοκ και έκαναν 18 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/18 βολές, 6/27 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.
Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 8, Σταυρόπουλος Αγ., Σταυρόπουλος Αν. 10 (7ρ), Σκανδάλης, Μενδρινός 2, Παπακωνσταντίνου 6 (1), Νικολαΐδης 6 (14ρ), Πάλλας 17 (7ρ 5μπ), Μαζιώτης 2 (10ρ), Καμπάς 5.
Slam Ducks (Σαραγάς): Σαραγάς 3 (1), Χάλδας 7 (2), Μπουτεράκος 6 (8ρ 4κλ), Προφήτης 6 (8ρ), Μόσχος, Μαυροζούμης 3 (1), Μπούνταλης 3 (1), Μαργάνης 5 (6ρ), Καραλουκάς 2.
Τι μας άρεσε: Το πρώτο ημίχρονο των Slam Ducks και το δεύτερο των Deflections.