03/12/2022
Grava Thunders 2 16 16 4 - 38 -
Black Mapa 17 11 6 13 - 47 -

Με Σούπερ Γιανναράκη το πρώτο το ροζάκι!

Το βράδυ του Σαββάτου 3 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Σπάρτακου, οι Black Mapa μετά από έξι ανεπιτυχή αποτελέσματα,  κατάφεραν να σπάσουν το ρόδι με τον Βαγγέλη Γιανναράκη σε εξαιρετική κατάσταση και να επικρατήσουν απέναντι στους λίγους Grava Thunders με 38-47.

Οι Mapa μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και με πρώτα βιολιά τους Γιανναράκη με 7 και Παπακωνσταντίνου με 4 πόντους αντίστοιχα, είχαν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 2 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ήταν η σειρά των Thunders να σταθούν καλύτερα στο γήπεδο και με το δίδυμο Γκόγκο – Κυρίτση να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους έκαστος και Τσιμπίδη – Νάση να ακολουθούν από κοντά με 3, πλησίασαν 18 – 28. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι προπορευόμενοι έκαναν εκτεταμένο ροτέισον, δεν έπιασαν τόσο καλή απόδοση επιθετικά, με τον Γιανναράκη να ξεχωρίζει με 6 πόντους και τον Σακαπέτη να σκοράρει από την περιφέρεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα μέτρα τους και με αιχμή του δόρατος τον Γκόγκο με 8 πόντους και τον Καγιά να πετυχαίνει ένα τρίποντο, έφεραν το ματς στα ίσια(34-34). Νο Γιανναράκης no party ήταν η εικόνα για τους Mapa, καθώς με το που βγήκε από το γήπεδο η ομάδα του έπαθε καθολικό black out.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξέμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα οι Mapa,με τον Γιανναράκη να τους παίρνει από το χεράκι με 6 πόντους, τον Κρητικό να βάζει 3 και Παπακωνσταντίνου – Γαλανόπουλο από ένα καλάθι, να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 38 – 47.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Γιανναράκης με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κυρίτσης με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 κλεψίματα.

Οι Thunders είχαν 9 / 24 δίποντα, 4 / 12 τρίποντα, 8 / 15 βολές, κατέβασαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 26 λάθη.

Οι Mapa είχαν 16 / 38 ριμπάουντ, 4 / 18 τρίποντα, 3/13 βολές , κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Grava Thunders(Νάσης): Γκόγκος 12, Καγιάς 3, Κυρίτσης 9(8κλ.), Μποτονάκης, Νάσης 4(7ρ.), Τσιμπίδης 10.

Black Mapa(Γαλανόπουλος): Γαλανόπουλος 4, Γιανναράκης 21, Γκιζάνης 2, Κρητικός 3, Λαζαρίδης(11ρ.), Λεβεντέας , Παπακωνσταντίνου 12, Σακαπέτης 3, Συλαϊδής , Χαρόπουλος 2.

Τι μας άρεσε:Το τρομερό ξεκίνημα των νικητών και η μάχη που έδωσαν οι Thunders για ανατροπή.