08/12/2021
Skroutz 9 6 13 9 - 37 -
San Anargiri Sperms 20 15 21 11 - 67 -

Με σοβαρότητα οι San Anargiri Sperms!

Εύκολη αποστολή είχαν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι San Anargiri Sperms, καθώς για την όγδοη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα την πεντάδα του Skroutz με 37-67!

Από πολύ νωρίς οι San Anargiri Sperms πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 10 πόντους του Συρανίδη, 4 του Λογγίτση και 4 του Μπίλια, προηγήθηκαν με 9-20. Ο Βαρβιτσιώτης με 4 πόντους και ο Παπαδόπουλος με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2/2 βολές είχε ο Φέτσιος.

Στην δεύτερη περίοδο ο Λογγίτσης κυριάρχησε μέσα στην ρακέτα και με 8 δικούς του πόντους και 5 του Ρεγγούζα, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 15-35. Ο Παπαδόπουλος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση του Skroutz στην δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Σκρουτζαίοι κατάφεραν με 8 πόντους του Παπαδόπουλου και βοήθειες των Λεωνάκη – Πουλή να μειώσουν στους 14, 23-37. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου η ομάδα του Τασιούδη αντέδρασε και με προσωπικό show του Φλέσσα με 11 πόντους και 4 του Συρανίδη, βρέθηκε στο +28, 28-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι San Anargiri Sperms έφτασαν εύκολα στη νίκη με 37-67 , έπειτα από 4 πόντους του Μπίλια. Για το Skroutz στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λεωνάκης και Παπαδόπουλος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 9/42 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 2 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 16 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/12 βολές, 26/59 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 64 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για το Skroutz ο Λεωνάκης με 7 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των San Anargiri Sperms ο Συρανίδης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 7/14 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Skroutz (Φέτσιος): Πουλής 2, Βαρβιτσιώτης 4, Λεωνάκης 7 (1), Παπαδόπουλος 21 (2), Φέτσιος 3

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Αντωνίου 3, Μπίλιας 13, Συρανίδης 16, Σερεβέτας, Γαβριήλογλου, Λογγίτσης 15, Φλέσσας 13 (3), Ρεγγούζας 7

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των San Anargiri Sperms σε όλη την διάρκεια του αγώνα!