04/10/2023
Paliagoura 27 10 13 17 - 67 -
Space Hellas 15 22 17 23 - 77 -

Με σπασμένα φρένα η Space!

Τετάρτη βραδάκι στον Κολωνό, η Space Hellas, παρότι βρέθηκε μέχρι και με 14 πόντους πίσω, γύρισε το παιχνίδι και επικράτησε με 67-77 της ομάδας του Kασκάνη και του Αβανιδη, φτάνοντας έτσι στο 3-0 και ρίχνοντας τα Paliagoura στο 1-2. Παμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτή την απολαυστική αναμέτρηση.

Η ομάδα του Κασκάνη μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και έτρεξε ένα 12-4 σερί στα πρώτα 5 λεπτά, χάρη στον Καλογιάννη (3π.) και τον Αβανίδη (10π.). Ο Μαμαλάκης (6π.) και ο Κωσταντινίδης (4π.) σκόραραν για τη Space, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ και με ένα τρίποντο του Αβανίδη στο τέλος του δεκαλέπτου, ο φωτεινός πίνακας του Κολωνού έγραφε 27-15 υπέρ των πράσινων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Space φώναξε βροντερά παρών και με καλάθια και φάουλ του Βεργόγιαννη (2π.), του Μαμαλάκη (5π.) και του Ντουμάνη (5π.), καθώς και με 8 πόντους του Σιφναίου μείωσε τη διαφορά στους έξι, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Αβανίδης (5π.) και Ρουμελιώτης (2π.) βρήκαν στόχο για τους πράσινους, οι οποίοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια τη διαφορά, αλλά με δύο βολές του Σιφναίου 1,8 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, το σκορ ήρθε ισόπαλο στο 37-37!

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Κασκάνη (5π.) να οδηγεί τους πράσινους και τον Ντουμάνη και τον Βουζά (2π. έκαστος) τους λευκούς. Ο Αβανίδης με ένα τρίποντο έστειλε τη διαφορά τους 5, 1:44 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου αλλά ο Μαμαλάκης έβγαλε αντίδραση. Με 9 δικούς του πόντους και με buzzer beater καλάθι του Βουζά, το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στο 50-54!

Η Space φάνηκε πιο αποτελεσματική στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, βρίσκοντας στόχο με τον Ντουμάνη (4π.) και Μπούζη (3π.). Από την άλλη, τα Paliagoura, πέραν ενός τρίποντου που έβαλε στην αρχή του δεκαλέπτου ο Ρουμελιώτης, παρέμειναν για 4,5 λεπτά χωρίς καλάθι. Μούσουρας με τέσσερις και Κασκάνης με πέντε πήγαν να σώσουν την παρτίδα για τους πράσινους, αλλά Μαμαλάκης με ένα τρίποντο και ο Μπάμπακος με 6 μεγάλα καλάθια χάρισαν στην Space την τρίτη της νικη με 67-77, σκαρφαλώνοντας έτσι στα ψηλά της βαθμολογίας!

Betsson MVP για την ομάδα του Ντουμάνη αναδείχτηκε ο Νικόλαος Μαμαλάκης με 24 πόντους και 6 ριμπαουντ σε μόλις 26 λεπτά συμμετοχής!

Paliagoura (Κασκάνης): Αβανίδης 18 (13ρ.), Καλογιάννης 6, Κασκάνης 18 (4ασ.), Κωστάκης 8, Μούσουρας 4, Ρουμελιώτης 5, Σαραντόπουλος, Σταφυλάς 3, Τομαράς, Τσόγκας 5.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 2, Βούζας 9, Ελευθερίου, Ηλιόπουλος 2, Κωνσταντινίδης 4, Μαμαλάκης 24, Μπαζώρας, Μπαμπάκος 10 (11ριμπ.), Ντουμάνης 14, Πλουτέτσκι, Σιφναίος 12.

Τι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγές στο σκορ και το πάθος των δύο ομάδων για 40 λεπτά!