12/10/2022
Lasson BC 19 9 9 14 - 51 -
Μία + Μία 14 14 19 15 - 62 -

Με σπασμένα φρένα η Μία συν μία!

Το 3/3 στον 4ο όμιλο της Development League έκανε η Μία συν μία, η οποία επικράτησε εύκολα της Lasson με 62-51 στο Μαζαράκη.

Αρκετά καλό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, οι οποίες βρήκαν από νωρίς λύσεις στο σκορ. Οι γηπεδούχοι, ήταν καλύτεροι και με τους Κρητικό και Σκαρμέα να σημειώνουν 8 και 7 πόντους αντίστοιχα, προηγήθηκαν με 19-14. Για τους ροζ, 6 έβαλε ο Γιάννης Μαυράκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ντελαλή αντέδρασε. Με μπροστάρη τον Ανδρέα Κολυπέρα που σημείωσε γρήγορα 8 πόντους, έτρεξε ένα δικό της 14-9 σερί και κατάφερε να ισοφαρίσει με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 28-28. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 6 έβαλε ο Κώστας Σκαρμέας που ήταν απολαυστικός.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μία συν μία επέβαλε πλήρως τον δικό της ρυθμό. Με στόχευση μέσα στο ζωγραφιστό με τον Μαυράκη που ήταν ασταμάτητος, κατάφερε να πάρει τα ηνία και διψήφια διαφορά, 47-37 στο 30'. Μαυράκης από την μία με 12 πόντους και Κοντονάτσιος από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν με μεγάλη ευκολία το προβάδισμα τους, αφού δεν άφησαν σε κανένα σημείο της περιόδου την Lasson να πλησιάσει. Το τελικό, 62-51 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η Μία συν μία ήταν κυρίαρχη και απολαυστική.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Μαυράκης με 27 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Σκαρμέας με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/48 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 4/6 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 17/44 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 10/18 βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 3 τάπες.

Lasson (Καραμπάς): Αθανάσουλας 2, Καραμπάς Α, Καραμπάς Φ 1, Κολλάρος, Κοντονάτσιος 13, Κρητικός 8, Μανίκας 5, Νικιταΐδης, Σκαρμέας 16, Τσουπαρόπουλος 6.

Μία συν μία (Μοναστηριώτης): Βογιατζής 6, Γερόλυμος 5, Κολυπέρας 12, Μαυράκης 27, Μοναστηριώτης 5, Ντελαλής 2, Πανταζής 3, Σπανίδης 2, Τζοτζόκος

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα που είχε η αναμέτρηση!