25/05/2022
Fat Ballers 20 25 17 33 - 95 -
Aristotelis BC 20 12 14 19 - 65 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Fat Ballers!

Ένα εύκολο απόγευμα είχαν οι Fat Ballers απέναντι στον Aristoteli BC το οποίον και κατάφεραν να κερδίσουν με σκορ 95-65.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο καθώς και οι δύο ομάδες έκαναν το παιχνίδι να μοιάζει με ροντέο χάρης στα εναλλασσόμενα καλάθια , οι Fat Ballers από την μια με την πολύ καλή τους άμυνα αλλά και τα τρίποντα του Χατζηβρέττα και του Καραγιαννίδη αλλά και από την άλλη πλευρά ο Aristotelis με τις πολύ ωραίες ενέργειες των Χαρτόπουλο και του Τσάκου θα φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία με το επιμέρους σκορ στο τέλος της περιόδου να φτάνει στο 20-20. Στην δεύτερη περίοδο όμως οι Fat Ballers θα δείξουν αυτό που πραγματικά είναι και έτσι με ένα σερί πόντων θα μπορέσουν να δημιουργήσουν μια διαφορά 13 πόντων χάρης στα καλάθια του Τσιτσινάκη.

Το τρίτο δεκάλεπτο θα συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς καθώς οι Fat Ballers με τα συνεχόμενα καλάθια θα διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά και έτσι ο Aristotelis χάρης στην σκληρή πίεση δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στο ρυθμό που έχει επιβληθεί. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος θα βρει τους Fat Ballers να προσπαθούν ακόμα περισσότερο για αυτή την νίκη η οποία όμως έχει ήδη κριθεί. Το μόνο που θα καταφέρει ο Aristotelis είναι να μειώσουν ελάχιστα την διαφορά με σημαντικά καλάθια του Κωνσταντινίδη και του Χαρτόπουλου. Έτσι οι Fat Ballers θα πάρουν αυτή την εμφατική νίκη με τελικό σκορ 95-65.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Τσιτσινάκης ο οποίος άγγιξε το double double βάζοντας 33 πόντους και μαζεύοντας 8 ριμπάουντ.

Για την ομάδα του Aristoteli άξιος αναφοράς είναι ο Δημήτρης Χαρτόπουλος ο οποίος πέτυχε double double με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Fat Ballers: Χατζηβρέττας 22 (3) , Καραγιαννίδης 17 (3) , Καλφαλίδης 5 (1) , Τσιτσινάκης 33 (3) , Γιαχανάτζης 2 , Καλονικίδης 14 (2) , Μίτκος 2

Aristotelis BC: Αθανασιάδης 5 , Γκίνδης 4 , Τοπαλνάκος , Οικονόμου 6 (2) , Κυρμανίδης 2 , Χαρτόπουλος 20 (1) , Τσάκος 14 (1) , Αρσένης 3 (1) , Τιτόπουλος 3 , Χατζηνικολάου 2 , Κωνσταντινίδης 6