21/09/2021
Indians 16 34 14 15 - 69 -
Pitbulls BC 6 10 12 4 - 32 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Indians !

Στο κλειστό των Μελισσίων για τη διοργάνωση του Basketaki Cup , οι Indians  ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους , καθώς συνέτριψαν τους Pitbulls με 69-32 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα  τον Γιάννη Βασάλο , με τον ηγέτη των γηπεδούχων   να βοηθάει και στις δύο πλευρές του παρκέ, να βγάζει σπουδαίες άμυνες , να μοιράζει ασίστ , να βγάζει αιφνιδιασμούς και να  τελειώνει την αναμέτρηση με 19  πόντους  στο ενεργητικό του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Indians είχαν τον πλήρη έλεγχο καθώς προηγήθηκαν ,7-2 και 11-4 , με το τέλος  να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 16-6. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Βασάλος και Κοσκίνας με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι  ήταν καταιγιστικοί και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα  έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 24  πόντους διαφορά , 40-16 . Ο Γιάννης Βασάλος  σε αυτό το διάστημα είχε 7 πόντους  .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς και απίθανου τρόπους με τη διαφορά να εκτοξεύεται  στους 26 πόντους ,54-28, όπου ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου . Από τους Indians o Γιάννης Ζήσης είχε 5 πόντους .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους παίκτες τους Indians να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup με το επιβλητικό 69-32 .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο φοβερός και τρομερός Γιάννης Βασάλος με  18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ  .

Οι Indians είχε συνολικά 17/41 δίποντα , 9/25 τρίποντα , 8/15 βολές , 40 ριμπάουντ , 16 ασίστ , 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη .

Indians(Μηνάς) : Μητσάκος 2, Κοσκίνας 8 , Ζήσης 5 , Φαραός  , Μπακάλης 13 ,Μαμάκος ,Τσιώτας 6 , Κασιμάτης 13 , Μηνάς , Βασάλος 18, Σκενδέρογλου 4 .

Τι μας άρεσε :Ο εκπληκτική εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Γιάννης Βασάλος !