12/04/2022
Sicarios BC 31 28 34 29 - 122 -
Royal Cardinals 24 14 23 14 - 75 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Sicarios!

Σε ένα πάρα πολύ παραγωγικό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να σκοράρουν το ένα καλάθι μετά το άλλο , τελικό σκορ 122-75 υπέρ των Sicarios απέναντι στην ομάδα των Royal Cardinals και να πάρουν το εισιτήριο για τον ημιτελικό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως παραγωγικό και ανταγωνιστικό καθώς έληξε με σκορ 59-38. Ο εξαιρετικός Πολύζος όπου σε 10 μόλις λεπτά συμμετοχής κατάφερε να βάλει 17 πόντους , ο Μητσάκης με ένα πολύ καλό σερί πόντων αλλά ακόμα καλύτερο σερί ασίστς όπου μετρούσε ήδη 7 βοήθησε την ομάδα του να διευρύνει ακόμα περισσότερο την διαφορά και χάρης στο δίποντο του ακριβώς στην λήξη του δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στους 21 , ενώ από την άλλη πλευρά οι Cardinals προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι με μπροστάρη τον Χατζηβρέττα ο οποίος στο ημίχρονο είχε ήδη 20 πόντους. Απίστευτα είναι και τα στατιστικά των δύο ομάδων καθώς οι Sicarios είχαν ένα ποσοστό 50% στα τρίποντα καθώς είχαν βάλει 7/14 και οι Cardinals 9/19 τρίποντα. Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια ακριβώς πορεία με το προηγούμενο καθώς οι Sicarios γινόντουσαν όλο και καλύτεροι λεπτό με το λεπτό ενώ οι Cardinlas προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Από την τρίτη κιόλας περίοδο ο φοβερός Μητσάκης είχε πετύχει double double καθώς και οι υπόλοιπη ομάδα με την συνέπεια που είχαν στα σουτ κατάφεραν να ευστοχήσουν στα 50 από τα 91. Τέλος 3 παίχτες των Sicarios είχαν πάνω από 20 πόντους , 4 παίχτες πάνω από 10 ενώ μόλις 1 παίχτης κάτω από 10.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Μητσάκης ο οποίος άγγιξε το triple double καθώς πέτυχε 25 πόντους , πήρε 8 ριμπάουντ και έδωσε 10 ασίστς.

Για την ομάδα των Royal Cardinals άξιος αναφοράς είναι ο Νίκος Χατζηβρέττας ο οποίος πέτυχε double double με 32 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Sicarios: Ρέμπελος 11 (1) , Γιάντσης 14 , Παπαθανασίου 20 (1) , Μητσάκης 25 (5) , Πολύζος 25 (6) , Πανταζής 7 , Τσιλιγκαρίδης 5 , Συμεωνίδης 15 (1)

Royal Cardinals: Μαρίνος 1 , Τσακαλαίδης 13 (1) , Κυριαζόπουλος 8 (2) , Χατζηβρέττας 32 (7) , Καπούλας 11 (3) , Καλιάτσας 3 (1) , Αντωνιάδης 7