18/06/2020
Destroyed Pistons 11 14 4 11 - 40 -
Shadows 12 13 13 22 - 60 -

Με στόχο την κορυφή οι Shadows!

Το βράδυ της Τετάρτης 17, Ιουνίου στο κλειστό γήπεδο του Seven , οι Shadows κάνοντας δυναμική επανεμφάνιση στα γήπεδα επικράτησαν εύκολα με 60 – 40 των Destroyed Pistons.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Οι Shadows με δύο τρίποντα του Τόλια, 4 πόντους του Γάτσιου και δίποντο του Κακούρη είχαν ισχνό προβάδισμα με 11 – 12 των Pistons που σκόραραν με Χριστοδουλάκη(4),Γώγο, Μαντά και Μανιάτη.

Η δεύτερη περίοδος κυλούσε με τους φιλοξενούμενους να έχουν συνεχώς το προβάδισμα με τον Κωσταντόπουλο(3) να είναι κυρίαρχος στον αέρα και τους Κωνσταντακάκη(5), Χαριάτη και Πασχάλη να βοηθούν στο σκοράρισμα , οι Pistons όμως ακολουθούσαν και με 5 πόντους του Απέργη, Γαλάνη, Μανιάτη, Γώγο και Βερβενιώτη διαμόρφωναν το ισόπαλο 25 – 25 σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεση πετυχαίνοντας μόνο δύο καλάθια με Μαντά και Χριστοδουλάκη, με αποτέλεσμα η ομάδα του Κοντοδήμα με τον Τόλια να πετυχαίνει 8 πόντους και βοήθειες από Γάτσιο, Κακούρη και Κωσταντόπουλο να ξεφύγει με 29 – 38 .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Shadows μπήκαν και πάλι δυνατά και με τρίποντο του Κωνσταντόπουλου και βολές από Πασχάλη και Γάτσιο εκτόξευσαν την διαφορά στους 15(30 – 45).Οι Pistons έκαναν προσπάθεια να επιστρέψουν με Χριστοδουλάκη, Zaραφίδη και Μαντά, αλλά οι ασταμάτητοι φιλοξενούμενοι με Παπαγιάννη, Χαριάτη και Κωσταντόπουλο έγραψαν το 35 – 58.Όλα είχαν κριθεί και απλά Απέργης,Γώγος από την μία και Χαριάτης από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 40-60.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τάσος Κωνσταντόπουλος με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κοψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Χριστοδουλάκης με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Pistons είχαν 12 – 44 δίποντα, 2 – 12 τρίποντα, 10 – 26 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Shadows είχαν 18 – 43 δίποντα, 6 – 19 τρίποντα, 6– 13 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Destroyed Pistons(Γώγος):Απέργης 8, Χριστοδουλάκης 8 (9ρ.), Γκορτσάς 2, Γώγος 7, Γαλάνης 3, Ζαραφίδης, Μανιάτης 4, Μαντάς 6, Βερβενιώτης 2.

Shadows (Κοντοδήμας):Κωνσταντόπουλος 10 (8ρ.), Πασχάλης 3 (4ασ.), Κακούρης 3, Γαβριελάτος (3 ασ.), Χαριάτης 5(6ρ.), Τόλιας 14, Κωνσταντακάκης 7 (8ρ.), Παπαγιάννης 9, Γάτσιος 9.

Τι μας άρεσε: Πολύ όμορφο μπασκετικό κλίμα.