23/02/2020
ESDDA Graduates 12 10 10 9 - 41 -
Tsouvalia 26 14 11 23 - 74 -

Με συντριβή θα φτάσουν τις δέκα νίκες τα Tsouvalia!

Με νέο όνομα, οι ESDDA Graduates θα φιλοξενήσουν το βράδυ της Παρασκευής 21-2-2020, τα Tsouvalia για την 13η αγωνιστική, του δεύτερου ομίλου, της Winter Development League 2. Στον πρώτο γύρο, ως ESDDA Warriors, είχαν ηττηθεί 48-38 και τώρα, με σερί 3-9, έναντι 9-3 που έχουν τρέξει τα Tsouvalia, τα προγνωστικά θα είναι εναντίον τους. Η ομάδα τους και το γούρι του νέου ονόματος, θα δοκιμαστούν από τα Tsouvalia, που έρχονται από ήττα στην 12η αγωνιστική.

Η πρώτη περίοδος θα βρει τους ESDDA Graduates, πίσω στο σκορ 9-18 εις βάρος τους και θα αναγκαστούν  σε time out για να ανακόψουν το ρυθμό που είχαν αποκτήσει τα Tsouvalia, καθώς έβγαζαν πολλούς αιφνιδιασμούς. Δε θα αλλάξουν πολλά μετά το time out, με το δεκάλεπτο να λήγει 12-26. Από τους ESDDA Graduates ξεχώρισε ο Ζαχαριάδης με 8 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από τα Tsouvalia, τρομερό δεκάλεπτο θα έχει ο Παπαθανασίου με 13 πόντους.

Η δεύτερη περίοδος θα κυλήσει σε ρυθμούς φιλικού αγώνα, με το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 10-14 με τα Tsouvalia μπροστά και το ημίχρονο θα λήξει 22-40. Από τους ESDDA Graduates από 1 τρίποντο θα πετύχουν οι Μπινιάρης και Πατουλιάς, ενώ και οι 2 θα τελειώσουν το δεκάλεπτο με 5 πόντους έκαστος. Από τα Tsouvalia, αιχμή του δόρατος θα είναι ο Μαγγανάς με 7 πόντους.

Παρά το -18 στις πλάτες των ESDDA Graduates, και στο τρίτο μέρος, οι δύο ομάδες θα είναι χαλαρές σαν να κάνουν προπόνηση. Σχεδόν ισόπαλο το σκορ δεκαλέπτου 10-11 με τα Tsouvalia για άλλη μια φορά μπροστά. Για τους ESDDA Graduates, από 5 πόντους θα πετύχουν Ζαχαριάδης και Σαπουντζής (1 τρίποντο), ενώ για τα Tsouvalia από τους 5 που σκόραραν, ο Γεωργίου ξεχώρισε πετυχαίνοντας τρίποντο.

Σαν τη γάτα με το ποντίκι, στην τέταρτη περίοδο τα Tsouvalia αποφάσισαν, ότι πρέπει να σταματήσουν να παίζουν με το φαγητό τους. Θα ανεβάσουν κατά πολύ την απόδοση τους και σε άμυνα και επίθεση και θα επικρατήσουν στο δεκάλεπτο αυτό 9-23, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 41-74 υπερ τους. Από τους ESDDA Graduates θα ξεχωρίσουμε τον Σαπουντζή που πέτυχε 1 τρίποντο, ενώ από τα Tsouvalia, ο Αρσενικός είχε το καλύτερο του δεκάλεπτο με 10 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/13 βολές, 10/34 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Πήραν 30 rebounds (8 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 9/14 βολές, 28/62 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήραν 55 rebounds (18 επιθετικά), έδωσαν 15 assists, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Μαγγανάς (Tsouvalia) που πέτυχε 13 πόντους έχοντας 5/8 βολές και 4/7 δίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 12 ριμπάουντ (5 επιθετικά), έκλεψε 1 φορά την κατοχή της μπάλας και είχε 1 block με τελικό efficiency 19 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Ζαχαριάδης (ESDDA Graduates) που πέτυχε 15 πόντους έχοντας 2/4 βολές, 5/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 9 αμυντικά ριμπάουντ, μοίρασε 3 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 1 φορά και είχε τελικό efficiency 13 (Λάθη:2).

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Ζαχαριάδης 15(1), Κανελλόπουλος 3, Μπινιάρης 8(2), Σαπουντζής 8(2), Πατουλιάς 7(1), Τσίτσιρας.

Tsouvalia (Ράπτης Αλέξανδρος): Αρσενικός 15, Γεωργίου 3(1), Κυριακίδης 5(1), Μαγγανάς 13, Παπαθανασίου 15, Πετράκης 5(1), Ράπτης Αλέξανδρος 8, Ράπτης Ιωάννης, Σωτηρόπουλος 10.

Τι μας άρεσε: Το φιλικό κλίμα μεταξύ των ομάδων, στο οποίο διεξήχθη ο αγώνας.

Τι δεν μας άρεσε: Οι ESDDA Graduates ήταν μόλις 6 άτομα.