08/10/2022
Brotherhoops 6 11 3 12 - 32 -
Undrafted 20 12 22 8 - 62 -

Με σούπερ άμυνα και Κόντο παρέμειναν αήττητοι οι Undrafted !

Βραδάκι Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Brotherhoops υποδέχθηκαν τους Undrafted για την 3η αγωνιστική της Development 2 League. Οι Undrafted με βασικό όπλο την εξαιρετική τους άμυνα και τον Φίλιππο Κόντο (27π.) να κάνει σπουδαίο ματς επικράτησαν άνετα με το εμφατικό 32-62 και πήραν τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς. Πρώτη ήττα για τους Brotherhoops που δεν κατάφεραν να παρουσιαστούν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Η ομάδα των Undrafted μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο κλειστό των Λιοσίων. Με ικανοποιητική επιθετική πολυφωνία (σκόραραν 6 παίκτες) και τον Κόντο (9π. με 1 τρ.) να ξεκινάει καυτός το ματς, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Brotherhoops στο ξεκίνημα, με τους Βουγά Α. (3π.) και Μπερνίτσα (2π.) να σκοράρουν τους μοναδικούς πόντους εντός πεδιάς για την ομάδα τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-20.

Πολύ πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Οι Brotherhoops βελτιώθηκαν σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο επιμέρους 11-12 της δεύτερης περιόδου. Τα αδέρφια Βουγά με 5 πόντους αθροιστικά, ο Τζεβελέκος (4π.) και ο Μπερνίτσας (2π.) σκόραραν με συνέπεια για τους γηπεδούχους. Στην αντίπερα όχθη, οι Undrafted διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης με τους Πανταζή (4π.), Τσιάνο (4π.) Κόντο (2π.) Ματέντζογλου Κ. (2π.) να τραβούν κουπί στην επίθεση. Σκορ ημιχρόνου, 17-32.

Στην επανάληψη οι Undrafted ήταν εντυπωσιακοί. Με επιμέρους 3-22 και τον μετέπειτα Betsson mvp Φ. Κόντο να οργιάζει με 13 πόντους και 1 τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς. Οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο με το τρίποντο του Ζαχαρόπουλου, είδαν τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 24 πόντους και βγήκαν εκτός μάχης από νωρίς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 20-54.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Brotherhoops βελτίωσαν αρκετά την εικόνα τους στο φινάλε, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα, χάρη στους Μπερνίτσα (4π.), Ζαχαρόπουλο (2π.), Τζεβελέκο (2π.), Αλέξανδρο (2π.) και Μιχάλη (2π.) Βουγά (2π.). Οι Undrafted δεν πάτησαν γκάζι στο φινάλε, διαχειρίστηκαν εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα και απέδρασαν από το κλειστό του Αγίου Νικολάου με το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brotherhoops είχαν 9/44 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Undrafted είχαν 23/50 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίλιππος Κόντος με 27 πόντους, έχοντας 8/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Μπερνίτσας με 8 πόντους, έχοντας 2/11 δίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Brotherhoops (Βουγάς) : Βουγάς Α. 7 (1), Γιαζιτζής 1, Τόλης (5ρ.), Μπερνίτσας 8 (10ρ.), Ζαχαρόπουλος 5 (1), Βουγάς Μ.5 (1), Τζεβελέκος 6 (7ρ.), Μήσιος (4ρ.).

Undrafted (Κόντος) : Παναγόπουλος 1, Θεοδωρόπουλος 2, Πανταζής 7 (7ρ., 10 ασί.), Τσιάνος 14 (11ρ.), Κόντος 27 (3), Ματέντζογλου Κ. 8 (13ρ.), Ματέντζογλου Χ 3 (1).

Τι μας άρεσε : Το κυριαρχικό μπάσκετ των Undrafted.