09/02/2022
Draft Fathers 13 14 5 19 - 51 -
Peristeri Trelleborg 14 13 10 18 - 55 -

Με σούπερ Δρακόπουλο η πέμπτη νίκη της Trelleborg Peristeri!

Βράδυ Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Draft Fathers (3-7) υποδέχθηκαν την Peristeri Trelleborg (4-6) στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Development League. Σε ένα σκληρό παιχνίδι, που σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Παναγιώτη Πεπονή, η Trelleborg ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και πήρε τη νίκη με 51-55. Σπουδαίο ματς από τον Χάρη Δρακόπουλου που σταμάτησε στους 20 πόντους, σκοράροντας μάλιστα τους μισούς στην κρίσιμη τελευταία περίοδο. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης στα Λιόσια. Η Trelleborg βρήκε πρώτη τα πατήματά της, με τον Χάρη Δρακόπουλο (7π. με 1 τρίπ.) να ξεχωρίζει έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Γιάννη Τύρο (5π. με 1 τρίπ.). Οι Draft Fathers, παρότι πέτυχαν το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς 6 λεπτά μετά το τζάμπολ, κατάφεραν να μείνουν σε απόσταση αναπνοής. Ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης (5π.), που μετρούσε ήδη 3 μπλοκ, προσέφερε αξιόπιστες λύσεις επιθετικά, συνεπικουρούμενος από τους Παναγιώτη Πεπονή (4π.) και Μάνο Σκληράκη (3π.). Σκορ δεκαλέπτου, 13-14.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του coach Καραδενιζλή να βρίσκει στήριγμα στον Σταύρο Δαλέζο (4π.) και τους Draft Fathers να βασίζονται στις επιθετικές εμπνεύσεις του Τάσου Διαγγελάκη (7π. με 1 τρίπ.). Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να χτίσει αξιοσημείωτη διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 27-27.

Μετά την ανάπαυλα, η Trelleborg εμφανίστηκε ελαφρώς πιο αποτελεσματική σε ένα δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 5-10 και πολλά φάουλ εκατέρωθεν. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Draft Fathers που δεν κατάφεραν να σκοράρουν με συνέπεια. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-37.

Τέταρτο δεκάλεπτο στα Λιόσια με την Trelleborg να δείχνει πιο ψύχραιμη στις εκτελέσεις της, τόσο εντός πεδιάς όσο και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο Χάρης Δρακόπουλος ήταν ηγετικός, μετρώντας 10 πόντους με 1 τρίποντο. Για τους «πορτοκαλί» οι Νίκος Τσίντζας (3π.) και Βαγγέλης Παύλου (3π.) έβαλαν επίσης μεγάλα σουτ για να προηγηθεί η ομάδα τους ακόμα και με +9 (42-51). Στην αντίπερα όχθη, Άκης Μαστορόπουλος (7π.), Μάνος Σκληράκης (4π.) και Παναγιώτης Βλαχοθανάσης (3π.) πάλεψαν σκληρά για την ανατροπή, χωρίς να καταφέρουν να την ολοκληρώσουν.

Δεκάλεπτα : 13-14, 14-13, 5-10, 19-18.

Στο τέλος του αγώνα, οι Draft Fathers είχαν 13/39 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 15/29 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 7 μπλοκ !

Στον αντίποδα, η Peristeri Trelleborg είχε 13/44 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 17/28 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 19 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Τύρος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 1/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτη Βλαχοθανάσης με 10 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 6 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής !

Draft Fathers (Σκληράκης) : Παρμακλης 2, Σκληράκης 7 (1 τρίπ.), Βλαχοθανάσης 10 (4 ριμπ., 6 μπλοκ !), Μαστορόπουλος 9 (7 ριμπ., 2 κλεψ.), Διαγγελάκης 9 (10 ριμπ., 1 μπλοκ), Μπαρδούλης 2 (3 ριμπ.), Ιωακείμ 2 (3 ριμπ.), Μπόλτας, Πεπονής 10 (12 ριμπ.).

Peristeri Trelleborg (Καραδενιζλής) : Βαγενάς 4 (4 ασί., 2 κλεψ.), Στεργιόπουλος 2 (3 ριμπ.,), Δρακόπουλος 20 (2 τρίπ.), Δαλέζος Στ. 4 (2 ασί.), Δαλέζος Δ. 2 (6 ριμπ., 2 ασί.), Τύρος 11 (18 ριμπ., 4 κλεψ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Παύλου 7 (7 ριμπ., κλεψ., 1 μπλοκ), Τσίντζας 5 (4 ριμπ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η απόλυτη κυριαρχία του Παναγιώτη Βλαχοθανάση που έσπειρε τον τρόμο με 6 μπλοκ.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Παναγιώτη Πεπονή. Του ευχόμαστε περαστικά !