18/02/2020
Tinderwolves 9 16 18 19 - 62 -
Brothers United 18 22 8 8 - 56 -

Με Super Sourva οι Tinderwolves!

Το βράδυ της Κυριακής, 16 Φεβρουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Tinderwolves με έναν εκπληκτικό Ηλία Σουρβατζή να τους παίρνει από το χεράκι επικράτησαν πολύ δύσκολα 62-56 επί των δυνατών Brothers United .
Με Διαμαντή και τρίποντο του Αβούρη άνοιξαν το σκορ του αγώνα οι Brothers για να μειώσουν οι Tinderwolves με βολές από Μαράτο και Καρβέλη (3– 5). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τρία τρίποντα του εκπληκτικού Κουφαλιώτη και δύο καλάθια του Διαμαντή άνοιξαν την διαφορά ,για να μειώσουν οι γηπεδούχοι με τρίποντα από Βελιτζέλο και Σουρβατζή (9– 18.).
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Βrothers να βρίσκουν δίποντα με Αρχοντουλάκη,Καλαματιανό και δύο ακόμα τρίποντα με τον Αβούρη, ενώ για τους Tinder , Σουρβατζής με 9 πόντους, Βελιτζέλος με τρίποντο , Καρβέλης και Μαράτος μείωναν σε 25 – 28. Στα 3 λεπτά που απέμεναν για να πάμε στην λήξη του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι, και με σερί 0 – 12 με 5 πόντους του Αβούρη, 4 του Διαμαντή και γκολ φάουλ του Καλαματιανού διαμόρφωσαν το 25-40!
Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με Σουρβατζή και Καρβέλη να πετυχαίνουν από 3 πόντους για να απαντήσουν για τους Brothers Καμπάκης με γκολ φάουλ και Αβούρης με δύο βολές 31 – 45. Στη συνέχεια οι Tinderwolves ανέβασαν την απόδοσή τους και με τον Σουρβατζή να πετυχαίνει ακόμα 8 πόντους και βοήθειες από Καρβέλη και Μαράτο πλησίασαν ακόμα περισσότερο, ενώ οι Βrothers με βολή του Διαμαντή και δίποντο του Καλαματιανού διατηρούσαν προβάδισμα με 43 – 48.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Βελιτζέλος με 5 συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στα ίσια, για να έρθει ο Διαμαντής να δώσει ξανά προβάδισμα στους Βrothers 48 – 50. Νέα ισοφάριση από τον Μαράτο και νέα απάντηση με γκολ φάουλ του Καμπάκη(50-53). Στα 4 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του αγώνα ,ο Σουρβατζής με προσωπικό σόου(3 τρίποντα,1 δίποντο) έβαλε σε θέση οδηγού τους Tinderwolves,ενώ για τους Brothers που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν , Διαμαντής με βολή και Αρχοντουλάκης με δίποντο διαμόρφωσαν το τελικό 62 – 56.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ηλίας Σουρβατζής με 34 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Διαμαντής με 14 πόντους , 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Συνολικά οι Tinderwolves είχαν 9/33 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 14/23 βολές, κατέβασαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.
Οι Brothers είχαν 14/32 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 7/9 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.
Tinderwolves (Σουρβατζής): Σωληναραίος, Καρβέλης 8, Λύρος, Σουρβατζής 34(7ρ.), Μαράτος 9 (8ρ.), Κουνέλης, Βελιτζέλος 11.
Brothers United (Καράμπελας): Κουφαλιώτης 9, Μητροπαππάς, Αβούρης 16 (8ρ.), Πίττος, Καλαματιανός 7(3ας.), Διαμαντής 14 (7ρ.), Αρχοντουλάκης 4(7ρ.), Καμπάκης 6.
Τι μας άρεσε: Το φανταστικό ξεκίνημα των Brothers και η ανατροπή από τους Tinderwolves με το σόου του Σουρβατζή!