25/02/2020
Gran Camaria 13 6 8 9 - 36 -
Basket Case 14 6 9 10 - 39 -

Με «σούπερ» Ταγκούλη για μπαράζ!

Η Basket Case είχε τον Ταγκούλη σε εξαιρετική κατάσταση (23 π. / 13 reb), έκανε την τελευταία ανατροπή σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές και πανηγύρισε την έκτη νίκη της στον πρώτο όμιλο της Development 2 (6-7), κάτι που την διατηρεί σε τροχιά μπαράζ ανόδου, ενώ τα Gran Camaria, που είχαν τον Μαργέτη σε επίσης πολύ καλή βραδιά (23 π. / 18 reb), θέλουν νίκες και συνδυασμούς αποτελεσμάτων για να το καταφέρουν.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού βέβαια, όλα έδειχναν ότι ο Μαργέτης θα πάει τον ρόλο του πρωταγωνιστή, αφού με δύο τρίποντα, δύο δίποντα και μια βολή αυτός ήταν που ξεχώρισε για τα Καμάρια (έβαλε κι ένα καλάθι ο Δημακάκος), όμως οι «μαύροι» έβρισκαν απαντήσεις και οι Καλοκαιρινός, Κολιάκος, Ταγκούλης, Σταμουλακάτος έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 13-14.

Στη δεύτερη περίοδο έπεσαν τα ποσοστά, αλλά ο Ταγκούλης έδειχνε ότι ανεβάζει στροφές και μαζί με τον Κολιάκο κράτησαν την Case στο +1 στο ημίχρονο (19-20), έχοντας από την άλλη τον Μαργέτη να σκοράρει μεν, με τη συμβολή του Κουντούρη, αλλά όχι τόσο για να γίνει αλλαγή στο σκηνικό για τους γηπεδούχους.

Από το τρίτο δεκάλεπτο ο Ταγκούλης κυριαρχούσε στις ρακέτες και με τους Σταμουλακάτο, Χέλμη, Σαρακηνό να δίνουν τις απαραίτητες βοήθειες, οι «Περιπτώσεις» ξαναπήραν το προβάδισμα τη στιγμή που οι «άσπροι» είχαν βρει τρόπο για ανατροπή με το τρίποντο του Σακελλαρίου, χωρίς τελικά να μείνουν για πολλή ώρα μπροστά (27-29).

Ακόμα πιο… αγχωτικό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ταγκούλη να είναι ο μόνος που μπορούσε να σκοράρει για την Case και τα Camaria να προσπερνούν τρία λεπτά πριν το τέλος από τα καλάθια του Μαργέτη και το τρίποντο του Σάχνικα, κάτι που τελικά τους έφερε πίεση και οι πιο έμπειροι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο για την τελευταία ανατροπή (36-39), που τους έδωσε θέση μπαράζ προς το παρόν!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Ταγκούλης με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ενώ από τα Καμάρια ξεχώρισε ο Γιάννης Μαργέτης με 23 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 8/41 δίποντα, 4/30 τρίποντα, 8/16 βολές, 40 ριμπάουντ (18-22), 6 ασίστ, 10 κλεψίματα και 11 λάθη, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 12/33 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 9/20 βολές, 44 ριμπάουντ (8-36), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 22 λάθη και 4 μπλοκ.

Gran Camaria (Αθανασίου): Μαργέτης 23, Σάχνικας 3, Σακελλαρίου 3, Αθανασίου 3, Κουντούρης 2, Δημακάκος 2, Μιχαλιτσιάνος, Γεντής, Βακαλόπουλος

Basket Case (Χέλμης): Ταγκούλης 23, Κολιάκος 6, Καλοκαιρινός 5, Σταμουλακάτος 4, Χέλμης 1, Σαρακηνός, Ψαρράκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η αγωνία που είχε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια, με τις ομάδες να τα δίνουν όλα και ας μην έβαλαν από 80 πόντους!