24/11/2019
Griffins 19 22 18 16 - 75 -
Gladiators 21 10 22 12 - 65 -

Με… σούπερ τριάδα το 4/4 οι Griffins!

Τέσσερις έκαναν τις νίκες τους στην Master League οι Griffins αφού επικράτησαν των Gladiators με 75-65.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους «Μονομάχους» να είναι πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και να προηγούνται με 19-21. Ο Αρφαράς ξεκίνησε δυναμικά το ματς, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Τσακίρης και Ρούσσος. Οι Griffins ύστερα από το νωχελικό τους ξεκίνημα, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και με καλάθια των Βρέλλη και Βιλτανιώτη έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν κατά πολύ την άμυνά τους, έκαναν πιο ορθολογικές επιθέσεις και με πρωταγωνιστές τους Σπυρόπουλο, Κοτσόλη και Βρέλλη, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 23-10, «χτίζοντας» διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (41-31). Οι Gladiators στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Τσακίρη, όμως η απόδοσή τους είχε αρχίσει να προβληματίζει έντονα τον κόουτς Πρίτσο.

Στην επανάληψη οι Gladiators παρουσίασαν σημάδια αντίδρασης και με τους Μισιχρόνη, Παπακώστα και Τσακίρη μείωσαν στους 4 (46-42). Η ομάδα του Χρόνη απάντησε άμεσα με τους Βρέλλη και Σπυρόπουλο, πηγαίνοντας την διαφορά στο +11, όμως οι «Μονομάχοι» ήταν και πάλι εκεί. Με συνεχόμενους πόντους του Τσακίρη οι «γκρι» διαμόρφωσαν το κατά τους 59-53 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο περιμέναμε να δούμε την… αντεπίθεση των Gladiators, όμως αυτό δεν έγινε ποτέ. Οι «μπλε» όχι μόνο διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, με τους Κοτσόλη, Σπυρόπουλο και Βρέλλη να κάνουν την διαφορά στην επίθεση. Η ομάδα του Πρίτσου στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού σημείωσε μόλις 8 πόντους και μοιραία γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα. Τελικό σκορ στον Κολωνό, 75-65.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Βρέλλης με double double και 26 πόντους (10/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 11 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσακίρης με 24 πόντους (5/11 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 2/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 25/55 δίποντα (45,4%), 6/22 τρίποντα (27,3%) και 7/13 βολές (53,8%). Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/43 δίποντα (30,2%), 11/35 τρίποντα (31,4%) και 6/9 βολές (66,7%). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 14 (24 ριμπ.), Ζαχαρτσένκο, Σπυρόπουλος 22 (2), Κιαχόπουλος, Χρόνης, Βιλτανιώτης 9 (3), Βρέλλης 26 (1), Τσάκαλης 2, Ζυγούνας 2

Gladiators (Πρίτσος Γ.): Τσακίρης 24 (4), Πέππας, Αρφαράς 8 (2), Παπακώστας 6 (1), Μπούνας, Πρίτσος Δ. 5 (1), Μισιχρόνης 12 (2), Χριστόπουλος 2, Ρούσσος 5 (1), Παναγόπουλος 3, Χαϊμαλάς.

Τι μας άρεσε: Η τριάδα Κοτσόλη – Σπυρόπουλου – Βρέλλη βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση και έκανα πράγματα και θαύματα στο κλειστό του Κολωνού.

Τι δεν μας άρεσε: Οι μικροτραυματισμοί των Τσακίρη και Ρούσσου των Gladiators.