09/10/2022
Pourangers BC 17 15 17 16 - 65 -
Το Τρίτο Φύλο 14 20 9 8 - 51 -

Με σούπερ τριπλέτα η πρώτη νίκη των Pourangers !

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena οι Pourangers υποδέχθηκαν Το Τρίτο Φύλο για την τρίτη αγωνιστική της Development League. Η ομάδα του Σούλη Γεωργιόπουλου ήταν ανώτερη κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και με την τριπλέτα των Δραγάνη (23π.,11ρ.), Μαρκόπουλου (20π.,14ρ.) και Παπαδόπουλου 15 (3 τρ.) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση έφτασε στην πρώτη της νίκη. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ικανοποιητική παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από νωρίς τα πατήματά τους. Οι Pourangers βασίστηκαν στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Δραγάνη (6π.), Παπαδόπουλου (6π. με 2 τρ.), Μανωλίστη (3π.) και Μαρκόπουλου (2π.), ενώ στην αντίπερα όχθη κουπί στην επίθεση τράβηξαν οι Παππάς (6π. με 2 τρ.), Χαϊδεμένος (4π.) και Δεληγιάννης (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, Το Τρίτο Φύλο ανέβασε αισθητά την απόδοσή του στο επιθετικό σκέλος έχοντας αξιοσημείωτη πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις (σκόραραν 7 παίκτες). Αντιθέτως, οι Pourangers βασίστηκαν αποκλειστικά στο δίδυμο Μαρκόπουλος (9π. με 1 τρ.) – Δραγάνης (5π.) και απώλεσαν το προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 15-20.

Στην επανάληψη όμως, οι Pourangers μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια. Με μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα και την προαναφερθείσα τριπλέτα να ξεχωρίζει, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 17-9 και ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-43.

Στο φινάλε Το Τρίτο Φύλο δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση. Οι Pourangers απλοποίησαν ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη, χάρη στον εξαιρετικό Δραγάνη που προσέθεσε ακόμη 11 πόντους στη συλλογή του, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Παπαδόπουλο (5π.), Μαρκόπουλο (2π.) και Τριανταφυλλίδη (2π.). Η διαφορά έγινε γρήγορα διψήφια και το νέο μπλακ άουτ στην επίθεση των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο μέχρι τέλους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Pourangers είχαν 14/38 δίποντα, 6/33 τρίποντα και 19/25 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, Το Τρίτο Φύλο είχε 10/32 δίποντα, 7/30 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 9 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θωμάς Δραγάνης με 23 πόντους και double-double, έχοντας 7/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Παππάς με 11 πόντους και double-double, έχοντας 2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Pourangers (Γεωργιόπουλος) : Γεωργιόπουλος, Δραγάνης 23 (14ρ.), Μανωλίτσης 3, Μακρόπουλος 20 (14ρ.), Μπούτζης 2, Παπαδόπουλος 15 (3), Στρατόπουλος, Τριανταφυλλίδης 2.

Το Τρίτο Φύλο (Παππάς) : Γεωργάκης, Γκάτζιας 2, Δεληγιάννης 6 (2), Καρυτιανός 8, Καστρίνιος 4 (1), Μήτσιου 5 (4 ασί.), Πανάγος, Παππάς 11 (11ρ.), Τσανικίδης 5 (1), Χαϊδεμένος 10 (1).

Τι μας άρεσε : Η σταθερότητα στην επίθεση των Pourangers.