27/01/2020
New York Pic-Knicks 15 21 26 13 - 75 -
ESDDA Graduates 16 6 24 12 - 58 -

Με σούπερ Βασιλείου την νίκη οι New York Pic-Knicks!

Με τον Νίκο Βασιλείου να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, οι New York Pic-Knicks κέρδισαν με 75-58 τους ESDDA Warriors!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι ESDDA Warriors προηγήθηκαν με 16-15 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Ζαχαριάδη, Σαπουντζή και Παναγόπουλο να σημειώνουν από 4 πόντους. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 5 πόντους έβαλε ο Δημητρέλος, ενώ 4 πρόσθεσε ο Τσαγκάρης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Οι Pic-Knicks, παίζοντας καταπληκτική άμυνα (δέχθηκαν μόλις 6 πόντους), αλλά και τρομερή επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους 21-6 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 36-22. Ο Δημητρέλος συνέχισε να είναι εντυπωσιακός, αφού πρόσθεσε άλλους 7 πόντους, ενώ για τους Warriors, από 2 πόντους έβαλαν οι Παναγόπουλος, Πατούλιας και Παπανικολόπουλος.

Η τρίτη περίοδος, ήταν και η πιο εντυπωσιακή με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τρομερό ρυθμό στην επίθεση. Βασιλείου, Ζαχαριάδης, Κοντογιάννης και Αθανασίου ήταν φανταστικοί από πλευράς Pic- Knicks, ενώ Παπανικολόπουλος, Ζαχαριάδης και Παναγόπουλος κρατούσαν όσο μπορούσαν τους Warriors στο παιχνίδι. Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 26-24, με τους Νεοϋορκέζους να προηγούνται με 62-46.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Pic Knicks με την μεγάλη εμπειρία τους, διαχειρίστηκαν άψογα την διαφορά που είχαν και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη με 75-58, ανεβαίνοντας στο 7-3 στην βαθμολογία. Στον αντίποδα, στο 3-7… «έπεσαν» οι ESDDA Warriors.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Νίκος Βασιλείου με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αριστείδης Μπινιάρης με 5 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 28/78 εντός πεδιάς, 7/24 τρίποντα και 12/31 βολές. Πήραν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι ESDDA Warriors είχαν 26/73 εντός πεδιάς, 2/19 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα.

New York Pic-Knicks (Νάννος): Δημητρέλος 20, Αντωνόπουλος 7, Βασιλείου 18, Νάννος, Αθανασίου 2, Χαζαριάδης 9, Τσαγκάρης 15, Κοντογιάννης 4.

ESDDA Warriors (Πατούλιας): Δημητριάδης, Παναγόπουλος 12, Πατούλιας 7, Ζαζαριάδης 11, Μπινιάρης 5, Παπανικολόπουλος 10, Καννελόπουλος 6, Σαπουντζής 7, Παπαγεωργόπουλος

Τι μας άρεσε: Τρομερή ευστοχία από τους Pic-Knicks από την δεύτερη περίοδο και μετά!