29/01/2020
Remal Madrid 14 12 13 19 - 58 -
Bar Χελώνα 18 14 12 19 - 63 -

Me super Zαρλα νικήτρια ξανά η BarΧελώνα!

Το βράδυ της Τετάρτης, στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα στον Καστελόκαμπο (που αλλού;), η Remal Madrid αντιμετώπισε την Bar-Χελώνα. To παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ σκληρά. Εν τέλει, η Bar με οδηγούς Ζάρλα και Σκιαδά, πήρε την νίκη με σκορ 63-58 και αναρριχήθηκε ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος!

Σχετικά καλό επιθετικά ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν «ζεστά» ενώ δεν έγιναν πολλά λάθη. 3 καλάθια είχε ο Χρυσοβέργης για την Remal με τον Λανδρίτση να κλείνει το δεκάλεπτο με 2 συνεχόμενα τρίποντα. 3 τρίποντα είχε η ομάδα του Σπανού για το 14-18 υπέρ της.

Στον ίδιο ρυθμό κυμάνθηκε και η 2η περίοδος του αγώνα. Μπροστά για τις «χελώνες» πήρε ο Σκιαδάς με 7 πόντους και ακολούθησε με 2 καλάθια ο Ζάρλας. Τους 10 πόντους έφτασε ο Χρυσοβέργης δείχνοντας τα skills του, ενώ από 1 τρίποντο είχαν οι Σαββόπουλος και Κιάδας.

Οι 2 ομάδες έπαιζαν μπάσκετ στα ίδια «κυβικά» με αποτέλεσμα η αγωνία να κορυφώνεται σταδιακά. Από την μία ο Ζάρλας είχε 5 πόντους με εξαιρετικές άμυνες και από την άλλη ο Λανδρίτσης καθοδηγούσε την Remal. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε 39-44, με την Bar να έχει το προβάδισμα.

Με την διαφορά στους 5 πόντους όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο του αγώνα. Παύλου και Λανδρίτσης προσπάθησαν για τους γηπεδούχους, ενώ όλη η Remal έδωσε το 100%. Παρόλα αυτά, ο διαστημικός Σκιαδάς και η αρμάδα του, δεν ήθελε να πάρει το κίτρινο φύλλο αγώνα και καθάρισε το παιχνίδι. Το ματς έληξε 58-63 με τις «χελώνες» να φεύγουν νικήτριες από το κλειστό!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ζάρλας με 17 πόντους, 19 ριμπάουντ (11-8), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 29:26 λεπτά αγώνα. Σούταρε 7/14 δίποντα (50%) και 3/12 βολές (25%). Για την Remal ξεχώρισε ο Μάριος Λανδρίτσης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ (0-8), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 37:07 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 3/7 δίποντα (42,8%), 4/12 τρίποντα (33,3%) και 0/2 βολές (0%).

Σαν σύνολο, η Remal Madrid είχε 14/29 δίποντα (48,3%), 9/31 τρίποντα (29%), 3/11 βολ΄ςε (27,3%), 34 ριμπάουντ (4-30), 11 ασίστ, 12 κλεψίματα και 16 λάθη. Η Bar-Χελώνα είχε 17/47 δίποντα (36,2%), 8/25 τρίποντα (32%), 5/24 βολές (20,8%), 51 ριμπάουντ (23-28), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη.

Remal Madrid (Ανδρικόπουλος): Κιάδας 9 ( 11 ριμπ), Χρυσοβέργης 15, Λανδρίτσης 18 (8 ριμπ), Παύλου 7, Σαββόπουλος 3, Γιγουρτάκης 6.

Bar-Χελώνα (Παπαδόπουλος): Σκιαδάς 18, Λαμπρόπουλος Α. 8, Παπαδόπουλος 5, Ζάρλας 17 (19 ριμπ), Κωτσόπουλος 4 (11 ριμπ), Τσίρος 6, Σπανός 5, Λαμπρόπουλος Π., Σταθόπουλος 4, Καλός.

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Σκιαδά και η ποικιλία των πραγμάτων που προσφέρει μέσα στο παρκέ ο Ζάρλας!