30/09/2019
Draft Fathers 15 10 14 10 - 49 -
Χαρμάνι Milano 4 6 12 15 - 37 -

Με σβηστές μηχανές.. πήραν το ροζ οι Draft Fathers!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Seven, oι Draft Fathers υποδέχτηκαν τους Χαρμάνι Μilano. Σε ένα σχετικά εύκολο παιχνίδι του 35ου ομίλου του Winter Cup οι γηπεδούχοι εκμεταλλέυτηκαν την διαφορά δυναμικότητας και με κορυφαίους τους Διαγκελάκη(15π.) και Παρμακλή(14π.) απέσπασαν το ροζ φύλλο από την παρέα των Κιτσούλη(9π.) και Φράγκου(9π.) που πάλεψαν σε όλη την διάρκεια. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 49-37 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Xαρμάνι με το καλάθι του Μανιάτη, αλλά Διαγκελάκης και Παρμακλής δεν άργησαν να βάλουν μπροστά τους Draft Fathers. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ευστοχήσουν σε μόλις δύο βολές ακόμη, με τον Μπομπότη, ενώ δέχτηκαν δέκα ακόμα πόντους από τους Διαγκελάκη(4π.), Σκληράκη(2π.), Παρμακλή(2π.) και Κανέλλο(2π.) στα τελευταία πέντε λεπτά, μένοντας πίσω στο σκορ για το 15-4.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους Draft Fathers χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, καθώς σημείωσαν δέκα ακόμη πόντους με τους Παρμακλή(4π.), Τσαρούχα(2π.), Βλαχοθανάση(2π.) και Αποστολάκη(2π.). Στον αντίποδα οι Milano έγραψαν μόλις έξι πόντους με τους Μπομπότη, Σταυρουλάκη και Γαρίνη. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 25-8.

Καλύτερα πάτησαν οι Χαρμάνι στο παρκέ στην τρίτη περίοδο, καθώς Κιτσούλης(4π.), Φράγκος(4π.), Μπομπότης(2π.) και Μανούρης(2π.) έδωσαν λύσεις στα επιθετικά προβλήματα της ομάδας τους. Αντίστοιχα οι Draft Fathers δοκίμασαν διαφορετικά σχήματα και με πρωταγωνιστές τους Διαγκελάκη(4π.) και Αποστολάκη(4π.), έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σκορ 39-22.

Σε παρόμοιο ρυθμό κύλησε και η τέταρτη περίοδος με τους Χαρμάνι να κάνουν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο, σημειώνοντας 15 συνολικούς πόντους εκ των οποίων τέσσερις του Κιτσούλη και τέσσερις του Φράγκου που τράβηξαν το σκοράρισμα κατά βάση. Διαγκελάκης με τέσσερις πόντους και Παρμακλής με τέσσερις εξίσου, παρέμειναν οι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους και έκλεισαν την αναμέτρηση με τελικό σκορ 49-37.

Στο τέλος του αγώνα οι Draft Fathers είχαν 16/44 δίποντα(36,3%), 3/19 τρίποντα (15,8%) και 8/17 βολές(47,1%). Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, πραγματοποίησαν 7 κλεψίματα ενώ έκαναν 16 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Χαρμάνι Milano είχαν 12/39 δίποντα(30,7%), 2/30 τρίποντα(6,7%) και 7/13 βολές(53,8%). Αντίστοιχα πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ και έκαναν 9 κλεψίματα και 11 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Δήμος Παρμακλής με 14 πόντους, έχοντας 6/6 δίποντα(100%) και 2/3 βολές(66,7%), ενώ μάζεψε  5 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πάνος Μανούρης με 3 πόντους έχοντας 1/7 δίποντα(14,3%), ενώ παράλληλα έγραψε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Draft Fathers: Σκληράκης 2, Κανέλλος 5(1), Διαγκελάκης 15(2), Βλαχοθανάσης 1, Τσαρούχας 3, Παρμακλής 14, Αποστολάκης 6, Δράκος 1, Λαφκίδης 2

Χαρμάνι Milano: Σταυρουλάκης 2, Μανούρης 3, Μανιάτης 2, Λιαμπότης 2, Καρέλος Θοδωρής, Καρέλος Ιάσωνας, Κιτσούλης 9(1), Φράγκος 9(1), Γαρίνης 4, Μπομπότης 6

Τι μας άρεσε: Η εμπειρία και ηρεμία που έβγαλαν στο παιχνίδι τους οι Draft Fathers, ενώ βελτίωση στα πατήματά τους έδειξαν οι Χαρμάνι στο δεύτερο ημίχρονο.