03/06/2022
Λιμνάνθρωποι BC 17 18 18 28 - 81 -
Rising Suns 6 7 13 16 - 42 -

Με σβηστές τις μηχανές οι Λιμνάνθρωποι!

Φοβεροί για ακόμα μια φορά ήταν οι Λιμνάνθρωποι οι οποίοι μετά από μια εμφατική νίκη απέναντι στους Rising Suns με σκορ 81-42 κατάφεραν να κάνουν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Από την πρώτη κιόλας στιγμή του παιχνιδιού φάνηκαν να έχουν το πάνω χέρι οι Λιμνάνθρωποι καθώς εκτός ότι περιόρισαν τους Rising Suns στους 7 πόντους , χάρης στα πολλά τρίποντα από Καδή και Νίκο Στράντζαλη θα πάρουν από νωρίς μια διαφορά 11 πόντων την οποία θα κρατήσουν και μέχρι το τέλος της περιόδου. Το δεύτερο δεκάλεπτο θα εξελιχθεί στους ίδιους ρυθμούς καθώς ο Καδής χάρης στο γρήγορο παιχνίδι και τα καλάθια του στον αιφνιδιασμό αλλά και την κυριαρχία του Μάνου Στράντζαλη στην ρακέτα η διαφορά θα φτάσει μέχρι και τους 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο όμως οι Rising Suns έδειξαν ότι δεν θα το βάλουν εύκολα κάτω και κυρίως με καλάθια του Κουτσιμανή στο ποστ θα μπορέσουν να κρατηθούν σχετικά κοντά στο σκορ , όμως τον ρυθμό που έχουν επιβάλλει οι Λιμνάνθρωποι δεν θα μπορούν να τον ακολουθήσουν οι Suns και έτσι η διαφορά θα ξανά φτάσει στους 27 πόντους. Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς οι Rising Suns δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να ανταπεξέλθουν στο παιχνίδι και έτσι οι Λιμνάνθρωποι έφυγαν με αυτή την εμφατική νίκη με τελικό σκορ 81-42.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Γαρδάνης ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και μοίρασε 2 ασίστς.

Για την ομάδα των Rising Suns άξιος αναφοράς είναι ο Παναγιώτης Κουτσιμανής ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Λιμνάνθρωποι: Καδής 15 (2) , Ούτος 6 , Πρεβενάς 9 (3) , Στράντζαλης Ν. 9 (1) , Γαρδάνης 24 (8) , Πεταβράντζης , Ποζίνης 7 (1) , Αγατσιώτης 6 , Στράντζαλης Μ. 5 (1) , Μπαργιώτης

Rising Suns: Χριβατάκης 2 , Μάρκουλης 2 , Μάρκος 1 , Τζάμαλης 13 , Σβεντζίδης 10 , Λαδόπουλος , Κουτσιμανής 14