15/10/2022
Zita Group 10 7 9 10 - 36 -
Kill Beer 19 25 17 22 - 83 -

Με σβηστές μηχανές η Kill Beer!

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη για την Kill Beer στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισε εύκολα την Zita Group με 36-83 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Kill Beer στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Καρέλου, 5 του Τσελίκη και 4 του Τσοκαντά, προηγήθηκε με 10-19. Ο Τσουπάκης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Μπίφσας, Στανίτσας και Γιαννούλης.

Στην δεύτερη περίοδο οι κίτρινοι πάτησαν γκάζι και με 11 πόντους του Τσελίκη, 5 του Τσοκαντά, 4 του Λομπαρδή και τρίποντο του Σαλονίκα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 27 πόντων, 17-44! Ο Στανίτσας από την περιφέρεια και οι Ζήκουλης - Παπαπέτρου μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της Zita Group στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπυρόβιοι" κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 6 πόντους του Λομπαρδή και τρίποντο του Τσοκαντά, έφτασαν στο +35, 26-61. Δεν μπόρεσαν να μαζέψουν την διαφορά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, παρά τους 4 πόντους του Παπαπέτρου και τα δίποντα των Μπίφσα - Τσουπάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 25-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Kill Beer να επικρατεί με 36-83, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Τσελίκη, Καραδημητρίου, Καρέλου, Λομπαρδή και Γκούνα. Για την παρέα του Ζήκουλη στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Στανίτσας, Γιαννούλης και Παπαπέτρου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 30/55 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της Kill Beer ο Τσελίκης με 31 πόντους, με 1/3 βολές, 12/14 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Zita Group (Ζήκουλης): Γιαννούλης 4, Ζήκουλης 2, Τσουπάκης 6, Στανίτσας 11 (3), Παπαπέτρου 9, Μπίφσας 4, Χίμα

Kill Beer (Γκούνας): Καραδημητρίου 6, Τσελίκης 31 (2), Σαλονίκας 3 (1), Τσοκαντάς 12 (2), Καρέλος 13 (1), Γκούνας 6, Λομπαρδής 12

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!