22/01/2023
Gran Camaria 20 23 18 14 - 75 -
Space Jam 2 16 12 15 - 45 -

Με σβηστές μηχανές τα Camaria!

Δεύτερη συνεχόμενη και 12η συνολικά νίκη για τα Gran Camaria στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα την πεντάδα της Space Jam με 75-45 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Από πολύ νωρίς τα Gran Camaria καθάρισαν την μπουγάδα, καθώς με δύο τρίποντα του Κουλούρη, 6 πόντους του Σακελλαρίου, 5 του Κουντούρη και τρίποντο του Περγούλη, προηγήθηκαν με 20-2. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Ερρίπης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Κουλούρη, 4 του Τσακανίκα και 4 του Σγουρίδη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 25 πόντων, 43-18. Ο Νάστος με τρία τρίποντα και ο Γιακουμής με 5 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση της Space Jam στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ 2 πρόσθεσε ο Μαυροσκότης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Αθανασίου και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 6 πόντους του Τσακανίκα, 4 του Περγούλη και 4 του Κουλούρη, έφτασε την διαφορά στους 31 πόντους, 61-30. Ο Πέτσας με 4 πόντους και ο Νάστος με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 61-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα Gran Camaria να επικρατούν με 75-45, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τσακανίκα, Βακαλόπουλου, Σγούριδη, Σακελλαρίου και Περγούλη. Για την Space Jam στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νάστος και Γιακουμής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 0/2 βολές, 30/69 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 64 ριμπάουντ, έδωσαν 26 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 13/51 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp για τα Gran Camaria ο Τσακανίκας με 16 πόντους, έχοντας 8/12 δίποντα, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Space Jam ο Νάστος με 23 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/16 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Gran Camaria (Αθανασίου): Κουλούρης 17 (3), Αθανασίου, Βακαλόπουλος 4, Παπάζογλου 4, Κουντούρης 7 (1), Περγούλης 11 (1), Σακελλαρίου 8, Σγουρίδης 8, Τσακανίκας 16

Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής 9, Ερρίπης 5, Μαυροσκότης 4, Νάστος 23 (5), Πέτσας 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα!