12/07/2021
Thunderball 15 19 12 18 - 64 -
Gangsters 12 13 14 6 - 45 -

Με σβηστές τις μηχανές της η Thunderball!

Στους 16 της Summer Master League βρίσκεται η Thunderball, η όποια αν και δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, κέρδισε τους μαχητικούς Gangsters με 64-45 και περιμένει να δει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι Limoges – Golden Steak Warriors.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Thunderball στο παιχνίδι, καθώς με δύο τρίποντα του Κουτουζή και 5 πόντους του Βελιζιώτη, προηγούταν με 11-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 8 πόντους του Γραφιαδέλλη, αλλά και τριποντάκι του Μακρή, μείωσαν στους 3, 15-12.

Στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου οι Gangsters πάτησαν γκάζι και με 7 πόντους του Καραμποΐκη, προσπέρασαν με 17-21. Ωστόσο, το υπόλοιπο του πρώτου μέρους ανήκε στους γηπεδούχους, αφού με 8 πόντους του Κουτουζή, 6 του Κόκκινου και τρίποντο του Δέδε, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 34-25!

Με τον Λάβαρη να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και να πετυχαίνει 9 πόντους, η Thunderball έχτισε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 14 πόντων στα μέσα της τρίτης περιόδου, 45-31. Για ακόμη, όμως, μια φορά το συγκρότημα του Νίκου Κεχρή αντέδρασε άμεσα και με τον Γραφιαδέλλη να σκοράρει ακόμη 4 πόντους, έριξε την διαφορά στους 7, 46-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Δέδε διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Κουτουζή (7π), Λάβαρη (4π) και  Κόκκινο (3π), έφτασε δίκαια στη νίκη με 64-45. Δεν μπόρεσαν στα τελευταία λεπτά οι Gangsters να ακολουθήσουν τον αντίπαλο και έτσι οι 4 πόντοι του Καραμποΐκη δεν τους έφταναν για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17 βολές, 17/42 δίποντα και 6/31 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 1ε ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/10 βολές, 18/53 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Hall of Brands mvp της Thunderball ο Λάβαρης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Gangsters ο Ασπράς με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Thunderball (Κουτουζής): Μάνεσης, Δέδες 3 (1), Βελιζιώτης 8 (1), Σοφούλης, Δράγασης, Κόκκινος 9, Κουτουζής 23 (3), Λάβαρης 17 (1), Λυγγερίδης 4

Gangsters (Κεχρής Ν.): Καραμποΐκης 13 (1), Ασπράς 6, Κεχρής Β. 2, Λάιος Γ. 4, Λάιος Β. 1, Μακρής 5 (1), Γραφιαδέλλης 14

Τι μας άρεσε: Τόσο η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Thunderball, όσο και η μαχητικότητα των Gangsters!