21/11/2021
Bonobo BC 25 11 20 20 - 76 -
Τεμπελχανάδες 8 16 9 17 - 50 -

Με σβηστές τις μηχανές τους οι Bonobo!

Το τέταρτο τους ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων οι Bonobo, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του εβδόμου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα τους Τεμπελχανάδες με 76-50!

Από πολύ νωρίς οι Bonobo έδειξαν πως θα είναι το αφεντικό του αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Φουραδούλα, 6 του Παπασωτηρίου και δύο τρίποντα του Σπυριδάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 25-8. Ο Γιάννης Καραγεώργος με 4 πόντους και οι Μακαρίτης – Ντούπης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Τεμπελχανάδες βρήκαν τα πατήματά τους και με 11 πόντους του Μακαρίτη, αλλά και 5 νέους του Γιάννη Καραγεώργου, μείωσαν στους 12, 36-24. Την διψήφια διαφορά για τους γηπεδούχους στην δεύτερη περίοδο διατήρησαν οι Στάθης Μπάμπαλης (5π), Παυλόπουλος (3π) και Φουραδούλας (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μαϊμούδες ανέβασαν εκ νέου την απόδοσή τους και με 5 πόντους του Τσάκλη, 4 του Σταύρου Μπάμπαλη και 4 του Στάθη Μπάμπαλη, έφτασαν την διαφορά στους 23, 56-33. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο παρά τους 5 πόντους του Μακαρίτη. Σκορ τρίτης περιόδου 56-33!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Bonobo έφτασαν εύκολα στη νίκη με 76-50, έπειτα από 6 πόντους του Σταύρου Μπάμπαλη, δύο τρίποντα του Φουραδούλα και ένα του Στάθη Μπάμπαλη . Για τους ροζούληδες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μακαρίτης και Γιάννης Καραγεώργος με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 22/55 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/12 βολές, 13/39 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Κορυφαίος των Bonobo ο Παπασωτηρίου με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 4 τάπες. Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Μακαρίτης με 25 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 4/18 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Bonobo (Φουραδούλας): Σπυριδάκης 8 (2), Παυλόπουλος 8 (1), Παπασωτηρίου 12, Φουραδούλας 18 (4), Μπίτσικας 4, Τσάκλης 5 (1), Μπάμπαλης Σταύρος 12, Μπάμπαλης Στάθης 9 (1)

Τεμπελχανάδες (Αστέρης): Ντούπης 4, Καραγεώργος Γ. 14 (1), Λεπίτκας, Μακαρίτης 25 (5), Μαμακής, Κολιούσης 2, Αστέρης 5 (1), Καραγεώργος Κ.

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!