18/10/2023
West Kings 22 20 9 16 - 67 -
Milwaukee Sucks 16 17 19 13 - 65 -

Με σωτήρα τον Βήττα οι West!

Νίκη θρίλερ για τους West Kings, οι οποίοι με μεγάλο καλάθι του Βήττα στο τέλος, απέδρασαν από το Περιστέρι με την τρίτη τους νίκη, επικρατώντας πολύ δύσκολα των πεισματάρηδων, αλλά και «αυτοκαταστροφικών», Milwaukee Sucks με 67-65.

Οι δύο ομάδες, αν και μπήκαν μουδιασμένα, βρήκαν σιγά σιγά ρυθμό. Για τους West, ο Βήττας (6π.) και ο Δακουτρός (5π.) έδωσαν γρήγορα προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα τους, 13-7, 3:51 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Από την άλλη, ο Οικονόμου με πέντε και ο Γανέλης με τέσσερις πόντους οδηγούσαν την κούρσα για τους Sucks, οι οποίοι, ωστόσο, δεχόμενοι 5 πόντους από τον Κοζομπόλη και ένα buzzer beater τρίποντο από τον Βήττα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22-16.

Οι Sucks κράτησαν άποντους για τα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου τους West, με τον Φωτόπουλο και τον Οικονόμου να επιβραβεύουν την καλή αμυντική λειτουργία των συμπαικτών τους, βάζοντας πέντε γρήγορους πόντους στην άλλη πλευρά. Οι Βασιλιάδες έβγαλαν αντίδραση με τον Σταυρούλη (6π.), τον Σιάποντη (7π.) και τον Δακουτρό (3π.) και πήραν διαφορά, ακόμη και 15 πόντων, 38-23, 2:54 πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως, οι πέντε πόντοι του Καράμπελα και δύο του Γαρνέλη ήταν αρκετοί για να μειώσουν τη διαφορά στους 9, 42-33 , πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν προς τα αποδυτήρια!

Με ένα 4-0 σερί ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι Sucks, με σκόρερ τον Γάτσιο και το Χαντζή. Στην αντίπερα όχθη, ο Κοζομπόλης και ο Βήττας με τέσσερις δικούς τους πόντους απάντησαν για τους West, αλλά ο Καράμπελας και ο Γάτσιος (4π. έκαστος) τιμώρησαν ξανά την νωθρή άμυνα των Βασιλιάδων και μείωσαν τη διαφορά στους τέσσερις, 50-46, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι West δεν κατάφεραν να βγάλουν σημαντική αντίδραση μετά το τάιμ άουτ, και με πέντε πόντους του Οικονόμου, οι Sucks πήραν προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο τέλος του δεκαλέπτου, με 51-52.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Δακουτρός ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για να του απαντήσουν οι Οικονόμου, Φωτόπουλος και Χαντζής από τους Sucks, χτίζοντας γρήγορα μία διαφορά τεσσάρων πόντων. Οι West έβγαλαν αντίδραση με πέντε πόντους του Σιάποντη και πήγαν το ματς πόντο-πόντο μέχρι το τέλος, όπου με ένα εύστοχο σουτ του Βήττα πήραν προβάδισμα δύο πόντων στο σκορ, με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι. Ο Καράμπελας αποδείχθηκε μοιραίος για τους Sucks, αστοχώντας σε ένα αριστερό λέι απ και δίνοντας έτσι την νίκη στους West Kings, οι οποίοι, χωρίς να εντυπωσιάσουν, έκαναν το 3-2 με σκορ 67-65.

Betsson MVP για την ομάδα του Μαρφαντά αναδείχτηκε ο Γιώργος Κοζομπόλης με 10 πόντους, 11 ριμπαουντ και 1 κλέψιμο.

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 16 (5ριμπ.), Δακουτρός 13, Κάρμας 2, Κοζομπόλης 10, Κυρμίζογλου, Μπονάτσος 1, Σιάποντης 15, Σταυρούλης 18 (8ασ.).

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Γανέλης 6, Γάτσιος 4, Καράμπελας 18, Κυριτσόπουλος, Μαυροειδής, Μπεκρής 3, Οικονόμου 15, Παγούνης 3, Φωτόπουλος 6, Χαντζής 10 (11 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Το comeback διαρκείας των Sucks και η ψυχραιμία του Βήττα στο τέλος!