12/07/2022
N.A. 99ers 7 30 28 23 - 88 -
Kavlanta Hawks 17 8 10 8 - 43 -

Με τα δύο πόδια στους 8 οι Northern Athens 99ers!

Το απογευματάκι του Σαββάτου 9 Ιουλίου στο Basketaki Arena, οι NA 99ers αντέδρασαν μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξαν καταπληκτικό μπάσκετ για μεγάλο χρονικό διάστημα και επικράτησαν άνετα απέναντι στην πεντάδα των Kavlanta Hawks με το ευρύ 88 – 43, δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση πρόκριση.

Αν και κατέβηκαν με μόλις μια πεντάδα το απόγευμα του Σαββάτου, οι Kavlanta μπήκαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με Σοφούλη — Oguama να είναι μπροστάρηδες με 5 πόντους και Ντέμο-Λιώδη να ακολουθούν με 4 είχαν το προβάδισμα με 7 – 17. Για τους άστοχους 99ρηδες, ξεχώρισε ο Κοκκίνης με τρίποντο και από ένα καλάθι έβαλαν οι Καζάκος-Καθάριος.

Άλλαξε εντελώς εικόνα της αναμέτρησης στην δεύτερη περίοδο, με τους 99ers να βγάζουν τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και το σκορ ημιχρόνου να κλείνει 37 – 25. Ο Δημάδης ήταν ο πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους με 10 πόντους, με τους Καθάριο με 6, Λουκα ίδη με 5 και Καζάκο με 4 πόντους αντίστοιχα να ακολουθούν, ενώ Σοφούλης και Oguama ξεχώρισαν με 4 πόντους έκαστος στην φτωχή συγκομιδή των Hawks.

Ασταμάτητοι έδειχναν οι 99ρηδες και στην τρίτη περίοδο , έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ και με τον Δημάδη να συνεχίζει το βιολί του με 12 πόντους, τον Κοκκίνη να ακολουθεί με 8 και τον Μερμίγκη από κοντά με 7, ξέφυγαν με 65-35!!Οι Hawks δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, με τον Oguama πρώτο σκόρερ με 4 πόντους και τον Λιώδη να προφέρει 3.