25/10/2020
Baca Juniors BC 6 15 10 19 - 50 -
Drunk Team 18 12 22 11 - 63 -

Με τα ξεσπάσματά της η Drunk Team!

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσε στην συλλογή της η Drunk Team, καθώς επικράτησε εύκολα της Baca Juniors με 50-63 και έκανε το 3/3 στον πέμπτο όμιλο της D2-League!

Με τους Παούρη και Μουλαρογιάννη να πετούν φωτιές στο ξεκίνημα της συνάντησης με 10 και 6 πόντους, αντίστοιχα, η Drunk Team έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 4-18. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 6-18, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Βουλιώτης, ενώ το πρώτο καλάθι είχε βάλει ο Σιαχάμης.

Στην δεύτερη περίοδο η Baca Juniors βρήκε τα πατήματά της και με δράστες στην επίθεση τους Γαργαλάκο (6π) και Αρβανίτη (5π), πλησίασε από το 8-23 στο καλάθι, 21-23, 2:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 21-30, μετά από 4 πόντους του Παούρη, 3 του Κανιά και τρίποντη βόμβα του Μουλαρογιάννη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι λευκοί, καθώς με 7 πόντους του Γκορόγια και 6 του Παούρη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +22, 31-53. Δεν μπόρεσε η παρέα του Κασφίκη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Αρβανίτη και τα δίποντα των Βουλιώτη – Τσαμποδήμου. Σκορ τρίτης περιόδου 31-53!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με την Drunk Team να φτάνει στην άνετη επικράτηση με 50-63, έπειτα από τρίποντα των Παούρη και Μουλαρογιάννη. Για τους “Λατίνους” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τσαμποδήμος (6π), Γεωργόπουλος (4π) και Αρβανίτης (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 15/47 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 22/52 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Πολυτιμότερος της Baca Juniors ο Τσαμποδήμος με 8 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος της Drunk Team ο Παούρης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 0/4 βολές, 10/18 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Baca Juniors (Κασφίκης): Αρβανίτης 13 (2), Κασφίκης 2, Τσαμποδήμος 8, Κοττέας 3, Κατσιάδας, Σιαχάμης 3, Γαργαλάκος 9 (1), Γεωργόπουλος 6, Βουλιώτης 4, Φουντούκας 2

Drunk Team (Κανιάς): Γκορόγιας 9 (1), Ζενελάι 2, Παπαβασιλείου 2, Βιτάλης Χ., Μουλαρογιάννης 14 (2), Τσούρτης 2, Κανιάς 7, Βιτάλης Ν. 4, Παούρης 23 (1)

Τι μας άρεσε: Τα εκρηκτικά διαστήματα της Drunk Team!