11/02/2020
Τα Βουνά 15 17 13 13 - 68 -
Patras Havalakers 21 13 31 17 - 82 -

Με τα μάτια στραμμένα στα play-off

Το βράδυ της Τρίτης, οι Ι5 τα έβαλαν με τους πρωτοπόρους και ακόμα αήττητους Havalakers. Το ματς ήταν ντέρμπι στο 1ο ημίχρονο. Ύστερα οι Havalakers πάτησαν το γκάζι και πήραν μια νίκη ρουτίνας με σκορ 82-65 απέναντι σε μία ομάδα που βελτιώνεται με τρομακτικούς ρυθμούς.

Πολύ δυνατά άρχισαν οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο. Από πλευράς Ι5, 5 πόντους είχε o Double G (Γιώργος Γεωργόπουλος) ενώ 3 καλάθια είχε ο πρόεδρος Λιόλιος. 7 πόντους είχε ο Λυκούδης και 5 ο Μαγγιώρος για το 15-21 υπέρ των Havalakers.

Η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους στην 2η περίοδο. Αυτό οφείλεται στα αδέρφια Γεωργόπουλος που είχαν μαζί 13 πόντους. Από 5 είχαν οι Λυκούδης και Παπαδόπουλος. Πολύ καλά έπαιξαν γενικά όλοι οι Ι5 σε αυτά τα 10 λεπτά.

Το γκάζι πάτησε η υπερομάδα του Ροκανά στο 3ο δεκάλεπτο. Με στόχο να καθαρίσει τον αγώνα, ο Ροκανάς έριξε στο παρκέ όλα τα βαριά πυροβολικά. Πιο αναλυτικά, από 7 πόντους είχαν οι Λου και Λυκούδης ενώ 8 ο σούπερ Μαγγιώρος. Έτσι, οι Havalakers δημιούργησαν μια διαφορά 21 πόντων. Ανήμποροι να ακολουθήσουν, οι Ι5 έμειναν πολύ πίσω.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το 4ο δεκάλεπτο. Οι 2 ομάδες το ευχαριστήθηκαν και αυτό φάνηκε. Ο πρόεδρος και προπονητής των Ι5 Λιόλιος, είχε 11 πόντους και 6 ο Θάνος Γεωργόπουλος. 5 συνεχόμενα τρίποντα είχαν οι ανίκητοι Havalakers, οι οποίοι έκλεισαν τον αγώνα με σκορ 68-82!

Mvp ήταν ο Παναγιώτης Λυκούδης με 25 πόντους, 18 ριμπάουντ (3-15), 6 ασίστ και 4 λάθη σε 31:38 λεπτά. Σούταρε 7/13 δίποντα (53,8%), 3/7 τρίποντα (42,9%) και 2/2 βολές (100%). Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Γιώργος Γεωργόπουλος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 4 ασίστ και 6 κλεψίματα σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 4/8 δίποντα (50%), 2/9 τρίποντα (22,2%) και 3/4 βολές (75%).

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 24/49 δίποντα (49%), 4/23 τρίποντα (17,4%), 5/8 βολές (62,5%), 36 ριμπάουντ (10-26), 10 ασίστ, 12 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι Havalakers είχαν 16/30 δίποντα (53,3%), 15/47 τρίποντα (31,9%), 5/7 βολές (71,4%), 49 ριμπάουντ (17-32), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη.

Ι5 (Λιόλιος): Γεωργόπουλος Θ. 20, Γεωργόπουλος Γ. 17, Δόγκαλης, Λιόλιος 14 (7 ριμπ), Λευθεριώτης 11 (8 ριμπ).

Havalakers (Ροκανάς): Ζησιμάτος 9, Παπαδόπουλος 18, Χρυσανθόπουλος 4, Κυρσανίδης 7, Λυκούδης 25 (18 ριμπ), Μακρής, Κωνσταντακόπουλος 3, Ροκανάς 3, Μαγγιώρος 13.

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο 1ο μισό του αγώνα!