02/12/2019
Butchers 13 15 20 17 - 65 -
Beerokoillers 15 17 17 18 - 67 -

Με τα μεγάλα κάκαλα του Μανδηλαρά!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, από την αρχή μέχρι το φινάλε, οι Beerokoillers με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Μανδηλαρά με 2/2 βολές σε νεκρό χρόνο, επικράτησαν των Butchers με 65-67 και πήραν την πρώτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της Development League μετά την ολοκλήρωση της πέμπτης αγωνιστικής.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Beerokoillers να προηγούνται με 13-15, χάρη σε δύο τρίποντα του Κοσμαδάκη και 3 πόντους του Αγγουριδάκη. Τους πράσινους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Κουμπούρος και Κορωνιός, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Παναγιωτάκη (5π), Μανδηλαρά (4π) και Παγίδα (3π) να στέλνουν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 28-32. Από κοντά ακολουθούσαν οι Butchers και σε εκείνο το διάστημα, με τους Ρεντούμη (4π), Λειβαδάρη (3π), Κορωνιό (3π) και Καουκάκη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν στο -7, οι πράσινοι με δράστες τους Ρεντούμη (6π), Κορωνιός (6π) και Κουμπούρο (4π), κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 48-45, 1:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την παρέα του Μανδηλαρά σε θέση οδηγού με 48-49, με τον Παναγιωτάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, παίρνοντας βοήθεια από τους Καλαμάρα (4π) και Κοσμαδάκη (3π). Σε εκείνο το σημείο οι Butchers έχασαν με αποβολή τον Κορωνιό. Σκορ τρίτης περιόδου 48-49!

Αν και βρέθηκαν στο -8, 59-51, αν και μισό λεπτό για το φινάλε ήταν στο – 4, οι Beerokoillers με κατάθεση ψυχής γύρισαν το ματς και με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Μανδηλαρά με 2/2 βολές σε νεκρό χρόνο, επικράτησαν με 65-67. Ο αρχηγός είχε πετύχει νωρίτερα άλλους 5 πόντους, όσους και ο Αγγουριδάκης. Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά ο Καουκάκης ήταν εκπληκτικός με 11 πόντους, 5 είχε ο Ρεντούμης, ωστόσο όλα αυτά δεν έφταναν στην ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 18/23 βολές, 16/48 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/24 βολές, 18/47 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Butchers ο Ρεντούμης με 17 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 5/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp των Beerokoillers ο Λιακόπουλος με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 2/6 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ήταν αλάνθαστος και είχε 1 τάπα.

Butchers (Λαρεντζάκης): Μητροπαπάς 1, Λαρεντζάκης, Καουκάκης 14 (3), Λειβαδάρης 5, Κουμπούρος 13 (1), Ρεντούμης 17 (1), Κορωνιός 13, Βαφειάδης 2

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Νικολόπουλος 3, Κοσμαδάκης 10 (3), Παγίδας 3, Παναγιωτάκης 16 (1), Λιακόπουλος 6, Μανδηλαράς 11 (1), Αγγουριδάκης 12 (1), Καλαμάρας 6

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη ανατροπή των Beerokoillers και η ψυχραιμία του Μανδηλαρά στο τέλος!