26/09/2019
Fast Break 9 14 13 13 - 49 -
Singular Logic 9 11 12 12 - 44 -

Με τα χίλια… δύο ζόρια οι Fast Break!

Η διαφορά δύο κατηγοριών δεν φάνηκε πουθενά και οι Fast Break πήραν στις λεπτομέρειες του τελευταίου λεπτού την πρώτη τους νίκη στον 3ο όμιλο του Basketaki Cup, αφού η Space Hellas 2 ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη, έκανε την ανατροπή λίγο πριν το φινάλε, αλλά μέτρησε τελικά η ψυχραιμία των «κιτρινομπλέ» και συγκεκριμένα του Σέμπογλου που έβαλε τις κρίσιμες βολές.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι θέλουν να παίξουν γρήγορα και ανοιχτά, χωρίς όμως να έχουν καλά ποσοστά στην πρώτη περίοδο, με τους Σέμπογλου, Τσικλιτά, Μπουλαξή να σκοράρουν για τους Fast και τους Παλιοκώστα, Μπόσκο, Καρζή, Μαρίνο να απαντούν για τους «διαστημικούς», που έκαναν το 9-9.

Η κατάσταση άλλαξε λίγο στη δεύτερη περίοδο και οι Break πήγαν να πάρουν διαφορά, πάλι με σουτ των Σέμπογλου, Μπουλαξή, αλλά και βοήθειες από Σμυρνή, Κεραμάρη, με την Space να βρίσκει λύσεις από την πλευρά της με τους… νέους Παπαευαγγέλου, Αλεβίζο και τους παλαιότερους Μπόσκο, Αράπογλου, κλείνοντας το ημίχρονο στο κοντινό 23-20.

Κάπως έτσι κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Τσικλιτά, Σέμπογλου, Μακρή να δίνουν λίγο «αέρα» στους τυπικά γηπεδούχους και τους «άσπρους» να πλησιάζουν ξανά με καλάθια από Αλεβίζο, Παπαευαγγέλου, Παλιοκώστα, Αράπογλου (36-32 στο 30’), έχοντας ένα εξαιρετικό σύστημα στην άμυνα και τον κόουτς Καπόπουλο να διαχειρίζεται επίσης πολύ καλά το ρόστερ και τις αλλαγές που είχε στη διάθεσή του.

Η πίεση των «διαστημικών» και η πίστη τους ότι το ματς μπορεί να γυρίσει, έφερε τελικά την ανατροπή, τρία λεπτά πριν την εκπνοή από τα σουτ των Μπόσκου, Παπαευαγγέλου, Καραφώτη (42-44), κάτι που όμως δεν διατηρήθηκε, αφού οι Fast Break ήταν αποτελεσματικοί στην άμυνα και όσες βολές χρειάστηκε να σουτάρουν, με Κεραμάρη και Σέμπογλου, βρήκαν στόχο, διαμορφώνοντας το 49-44 που τους έδωσε τη νίκη, έστω και πιο δύσκολα απ’ ό,τι περίμεναν.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Σέμπογλου με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από την «Σπέης» ξεχώρισε ο Τάσος Αλεβίζος με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Συνολικά οι «κιτρινομπλέ» είχαν 17/48 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 12/28 βολές, 51 ριμπάουντ (13-38), 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «άσπρους» να τελειώνουν το ματς με 16/53 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 3/11 βολές, 52 ριμπάουντ (13-39), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα και 13 λάθη.

Fast Break (Μπουλαξής): Σέμπογλου 15, Τσικλιτάς 10, Κεραμάρης 10, Μπουλαξής 8 (1), Σμυρνής 2 (13 reb), Μακρής 2, Καραματσούκης 2

Space Hellas 2 (Καπόπουλος): Παπαευαγγέλου 13, Αλεβίζος 6, Καρζής 6, Μπόσκος 5, Παλιοκώστας 5, Αράπογλου 4 (1), Μαρίνος 2, Καραφώτης 2, Τσιφάκης, Καραλιώτας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Γενικά ο ρυθμός ήταν καλός και είδαμε καλό παιχνίδι, με τους «Φαστ» να αντέχουν, παρόλο που είχαν απουσίες και τους «άσπρους» να πιστεύουν ότι μπορούν να κάνουν την έκπληξη, με εξαιρετικό κοουτσάρισμα.