27/10/2019
Anonymous BC 9 9 7 23 - 48 -
Peristeri Nets 14 11 11 15 - 51 -

Με τάσεις αυτοκτονίας οι Peristeri Nets!

Με όπλο για ακόμη μια φορά την αμυντική τους λειτουργία, οι Peristeri Nets επικράτησαν με την ψυχή στο στόμα των Anonymous με 48-51, κάνοντας το 2/2 στον έκτο όμιλο της D2-League.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Κοζαδίνου στο ματς, καθώς με 4 πόντους του Ντιαρά και 4 του Kalambay, προηγήθηκε με 6-14, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του δεκαλέπτου, 9-14, διαμόρφωσε από την περιφέρεια για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κώτσιας, ενώ νωρίτερα Τζουβάρας και Μπουτσικάκης είχαν από 3 πόντους έκαστος.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Peristeri Nets να φτάνουν μέχρι και στο +9, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 18-25, χάρη σε 5 πόντους του Συρινίδη και 4 του Ντιαρά. Ο Μπουτσικάκης με δύο ακόμη τρίποντα και ο Κώτσιας με εύστοχη ατομική ενέργεια κράτησαν κοντά στο σκορ τους Anonymous πριν την ανάπαυλα.

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι Περιστεριώτες κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 25-36, με τους Συρινίδη, Περδετζόγλου, Γιατζιτζόγλου, Κανή και Kalambay να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι No Name, παρά το τρίποντο του Ψιλλάκη και τα δίποντα των Τζουβάρα – Χειλάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 25-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Anonymous έβαλαν φωτιά στο ματς,καθώς με 8 πόντους του Τζουβάρα, 6 το Κώτσια και 5 του Μπουτσικάκη, πλησίασαν στους 2, 48-50, χάνοντας μάλιστα στο τέλος την ευκαιρία να κλέψουν τη νίκη. Οι 7 πόντοι του Περδετζόγλου ήταν αρκετοί τελικά για τους Peristeri Nets για να τους χαρίσουν τη νίκη με 48-51!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 6/21 δίποντα και 9/45 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 9/26 βολές, 18/49 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 13, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Anonymous ο Τζουβάρας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 2/4 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Mvp των Peristeri Nets ο Ντιαρά με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 3/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και ειχε 2 τάπες.

Anonymous (Χειλάκης): Κώτσιας 11 (2), Φιλαρτζής, Καστρινός, Ψιλλάκης 5 (1), Χειλάκης 3, Μπουτσικάκης 14 (4), Πολυχρόνου, Τζουβάρας 13 (2), Ελευθεριάδης 2

Peristeri Nets (Κοζαδίνος): Κανής 4, Γιατζιτζόγλου 2, Άκουρος, Μανουσάκης, Hoti 2, Συρινίδης 11, Rostyslav 4, Περδετζόγλου 9 (1), Ντιαρά 11 (1), Kalambay 8

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό παιχνίδι των Nets για τρία δεκάλεπτα, αλλά και το εκπληκτικό come back των Anonymous στο φινάλε!