18/07/2020
Bobeeres 14 16 20 24 - 74 -
Brazzerzz Beachterzz 10 8 22 12 - 52 -

Με Τάσο και… υπομονή στη Master!

Το προβάδισμα 21 πόντων των Brazzerzz Beactherzz από το πρώτο ματς, δεν έλεγε τίποτα σε κανέναν. Ούτε στους ίδιους τους «πορτοκαλί», αλλά ειδικότερα στους Bobeeres. Οι «πράσινοι» μπήκαν από την αρχή για την ανατροπή και χωρίς να βιάζονται ή να πιέζονται, έπαιξαν το μπασκετάκι τους και στο τελευταίο πεντάλεπτο τους έκατσαν όλα όπως ήθελαν, με αποκορύφωση το φινάλε, όπου ο Τάσος Τζώρτζης πέτυχε το πέμπτο του τρίποντο στο ματς και έστειλε τη διαφορά στους 22 πόντους και την ομάδα του στη Master League της επόμενης σεζόν!

Η αλήθεια είναι ότι οι Μπόμπιρες δεν ήταν σίγουροι πως έπαιζαν το τελευταίο ματς της σεζόν, ούτε ότι ανεβαίνουν απευθείας κατηγορία. Γι’ αυτό και δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα, εκτός από τον κόουτς Παπαμικρούλη, ο οποίος δεν έκατσε δευτερόλεπτο στον πάγκο. Δικαιώθηκε βέβαια, αφού πέταξε τον Λογοθέτη στο παρκέ τη στιγμή που έπρεπε, για να δώσει την ασίστ που έκανε τη διαφορά και να γίνει η ολική ανατροπή 3’’ πριν τη λήξη.

Όσο για τους Brazzerzz, έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση μέχρι το 35’ με τα καλάθια των Δημητριάδη, Μανωλάτου (η διαφορά έφτανε μέχρι τους 10 π.), αλλά η κούραση (ήταν 6 όλοι κι όλοι) τους κόστισε στο τέλος και έχασαν την επιστροφή τους στην αγαπημένη τους κατηγορία, για ένα σουτ.

Αυτό που αναφέραμε στην αρχή, ότι η διαφορά του πρώτου παιχνιδιού δεν έλεγε τίποτα σε κανέναν, φαινόταν καθαρά και από τους Beachterzz (ακόμα και από τις δηλώσεις τους), οι οποίοι κρατούσαν ισορροπία στην πρώτη περίοδο (10-10 στο 8’), μέχρι που οι Αγάθος, Σακελλαράκης με ατομικές προσπάθειες έβαλαν στο +4 τους Bobeeres στο τέλος του δεκαλέπτου (14-10).

Κάπως έτσι κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τους Πίλτση, Τσιτούρα, Μανωλάτο να διατηρούν τους «πορτοκαλί» σε ασφαλές «μαξιλαράκι» (20-18 στο 16’), όμως οι «πράσινοι» γκάζωσαν στη συνέχεια και οι Αγάθος, Μωυσίδης (που τον βαφτίσαμε «Μορσίδη» στη μετάδοση), Κώστας Αγγελακόπουλος, με καλή άμυνα από όλους τους υπόλοιπους, έκλεισαν το ημίχρονο στο 30-18!

Το τρίτο δεκάλεπτο έδωσε την εντύπωση ότι οι φιλοξενούμενοι θα κρατήσουν τη διαφορά στα μέτρα τους, αφού οι Δημητριάδης, Δριβάκος, Τσιτούρας ήταν αρκετά εύστοχοι και μείωσαν στους 8 (47-39 στο 29’), για να ολοκληρωθεί το 30ο λεπτό στο 50-40 για τους τυπικά γηπεδούχους, με Αγάθο, Τζώρτζη, Ξουράφη, Ρίπη και Μωυσίδη να σκοράρουν σε εκείνο το διάστημα.

Η εξάδα των Μπίχτερζ άρχισε να ρίχνει ταχύτητα και πίεση στην άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως έμενε η διαφορά στους 9 πόντους μέχρι το 35’ (58-49) και εκεί «μίλησαν» οι Αγάθος και Τζώρτζης, με τον Τάσο να πετυχαίνει τους τελευταίους 14 πόντους των Μπόμπιρων, δίνοντας το «highlight» στο φινάλε, με το τρίποντό του να στέλνει το σκορ στο 74-52 και να δίνει το εισιτήριο της ανόδου στην ομάδα του Τσίτουρα, που το πανηγύρισε από τον πάγκο, μαζί με τον Σώτο!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Τάσος Τζώρτζης με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Μπίχτερζ ξεχώρισε ο Βασίλης Δημητριάδης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι «πράσινοι» είχαν 17/42 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 16/33 βολές, 48 ριμπάουντ (15-33), 11 ασίστ, 16 κλεψίματα, 15 λάθη και 4 μπλοκ, ενώ οι «πορτοκαλί» τελείωσαν το ματς με 14/44 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 15/32 βολές, επίσης 48 ριμπάουντ (15-33), 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, 20 λάθη και 2 μπλοκ.

Bobeeres (Παπαμικρούλης): Τζώρτζης 25 (5), Αγάθος 21 (19 reb), Κ. Αγγελακόπουλος 6, Ξουράφης 5, Σακελλαράκης 5, Ρίπης 3, Λογοθέτης, Καββαδίας

Brazzerzz Beachterzz (ο αόρατος Χ): Δημητριάδης 19, Μανωλάτος 15, Φ. Δριβάκος 7, Τσιτούρας 5, Πίλτσης 3, Ζώτος 3

Τι μας άρεσε: Η υπομονή των Μπόμπιρων σε όλο το 40λεπτο και φυσικά η ψυχραιμία του Τζώρτζη στο τελευταίο σουτ, που έφερε την ομάδα του απόντα Αρβανιτέλη ξανά στη Master League.

Τι δεν μας άρεσε: Ο εκνευρισμός των Ρίπη και Καββαδία, με τους διαιτητές, σε ένα σημείο στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έφερε την αποβολή τους και συνέχισαν με μια εξάδα και οι Μπόμπιρες στα τελευταία λεπτά.