16/12/2023
Σκόρπιοι BC 15 15 13 10 10 63 -
LazerWolves 9 12 11 21 3 56 -

Με Τέγο στην παράταση οι Σκόρπιοι!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ζεστοί στην αναμέτρηση και με καλή κυκλοφορία πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, με πρωταγωνιστή τον Ασπρούλη. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν κοντά στο καλάθι και να εκμεταλευτούν τον όγκο και την δύναμη του Κοπανάκη. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι LazerWolves με σερί 10-0 έφεραν το ματς στα ίσα 19-19. Οι Σκόρπιοι όμως  απάντησαν άμεσα με δικό τους σερί 9-0 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 9 πόντους (30-21).

Όσο περνούσε η ώρα οι δύο ομάδες έσφιγγαν όλο και περισσότερο την άμυνα τους με το παιχνίδι να πηγαίνει στις επαφές. Οι Σκόρπιοι συνέχισαν να κρατούν διψήφια διαφορά πόντων, χωρίς όμως να καταφέρουν να κλειδώσουν την νίκη. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 43-32.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς και με σερί 12-0 ισοφάρισαν (49-49), με πρωταγωνιστές τους Παναγιωτόπουλο και Κοπανάκη. Μάλιστα με καλάθι του Αντωνακόπουλου λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, πέρασαν μπροστά στο σκορ (51-53). Όμως οι Σκόρπιοι με καλάθι του Δήμου τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος ισοφάρισαν (53-53) και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες δυνάμεις και με πρωταγωνιστή τον Τέγο πήραν την νίκη με σκορ 63-56. Συγκινητική παρουσία από τον MVP Ασπρούλη ο οποίος μάζεψε 23! ριμπάουντ για την ομάδα του, δίνοντας φοβερές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Ασπρούλης με 17 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Κοπανάκης με 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 κοψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 20/57 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 14/27 βολές, 47 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 8λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/39 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 6/8 βολές, 47 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 14 λάθη.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Βεζυράκης 12, Καρπούζας, Μέτσο 3, Δήμου 9, Ασπρούλης 17, Παναγόπουλος, Σαραντάρης, Τέγος 20.

LazerWolves (Κοπανάκης): Τύρος, Μεϊκοποπουλος, Παναγιωτόπουλος 11, Πολυχρονίδης 9, Χαντζάρας 4, Κοπανάκης 19, Αντωνακόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Ο συγκινητικός Ασπρούλης.