03/11/2019
Phoenix Bums 26 16 22 9 - 73 -
Basket Maniacs 11 13 23 12 - 59 -

Με τέτοια ευστοχία, πως να χάσουν οι Phoenix Bums!!!

Έχοντας σε τρέλα κέφια την περιφέρειά τους με 10/18 τρίποντα, οι Phoenix Bums επικράτησαν εύκολα των Basket Maniacs  με 73-59 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον τρίτο όμιλο της Development League.

Με τον Λάσπα να ξεκινάει με 4/4 από την περιφέρεια και τους Παπαντωνίου – Βερώνη να τον ακολουθούν με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι Phoenix Bums έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 26-9. Το σκορ του δεκαλέπτου, 26-11, διαμόρφωσε στο τέλος ο Κωστόπουλος, ενώ νωρίτερα 4 πόντους έβαλε ο Negrin.

Στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου οι Basket Maniacs έριξαν την διαφορά στους 7, 29-22, έπειτα από 4 πόντους του Καλαμιώτη, 4 του Κωστόπουλου και τρίποντα των Πατέλη – Negrin. Ωστόσο, το συγκρότημα του Μοίρα πάτησε εκ νέου γκάζι και με τους Παπαντωνίου (5π) – Κοβάτσο (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων, 42-24!!

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Αλήτες έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, αφού με 5 νέους πόντους του Λάσπα, 5 του Βερώνη και τριποντάκι του Καδά, ξέφυγαν στους 2, 59-35. Μέσα σε τρία λεπτά το συγκρότημα του Στασινόπουλου έτρεξε 12-0 σερί και με τους Κωστόπουλο (8π), Negrin (4π), Καλαμιώτη (4π) και Δημητριάδη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, πλησίασαν στους 12, 59-47. Ωστόσο, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους στο +17, 64-47, μετά από 4 συνεχόμενους πόντους του Παπαντωνίου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 73-59, έπειτα από 4 πόντους του Καραγιάννη και τρίποντο του Αβαρκιώτη. Για τους “Μανιακούς” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Καλαμιώτης με τους 5 πόντους που σημείωσε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 18/48 δίποντα και 10/18 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 1λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/31 βολές, 16/38 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Mvp των Phoenix Bums ο Λάσπας με 19 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 5/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Καλαμιώτης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές, 4/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Phoenix Bums (Μοίρας): Βερώνης 9 (1), Καδάς 5 (1), Παπαντωνίου 16 (2), Καραγιάννης 5, Μπαλτζόγλου 1, Κουνάδης 4, Κατσαριώτης 1, Αβαρκιώτης 5 (1), Κοβάτσος 8, Λάσπας 19 (5)

Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Πισκουλιάν 2, Κωστόπουλος 17 (1), Καλαμιώτης 15, Πατέλης 6, Δημητριάδης 3 (1), Στενάκης, Negrin 12 (2), Γαλληρόπουλος 2, Νούκας 2

Τι μας άρεσε: Τόσο η ευστοχία των Phoenix Bums από την περιφέρεια, όσο και η προσπάθεια των Basket Maniacs, οι οποίοι παρά την ήττα έπαιξαν καλό μπάσκετ!