12/10/2020
Vatos Krokos 17 20 9 13 - 59 -
Tebelwolves 15 2 18 12 - 47 -

Με τέτοιο Βιντζηλαίο … δε χάνεις!

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Φαλήρου και οι Vatos Krokos, όντας σοβαροί από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, κέρδισαν τους Tebelwolves με 59-47 και έκαναν θετικό ξεκίνημα στην φετινή Master League.
Πολύ όμορφος ο ρυθμός του παιχνιδιού στις αρχές της αναμέτρησης, με τον Βιντζηλαίο να αναλαμβάνει τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων και με τη βοήθεια του Μπιστούνα, οδήγησε την ομάδα των Vatos Krokos στο 17-15 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.
Τα τρίποντα των Καραγρηγορίου και Τζερεμέ στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχαν συνέχεια, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, με τον Διακάτο από Vatos να γίνεται στήριγμα του Βιντζηλαίου, οδηγώντας τους μπλε στο 37-17 για ημίχρονο.
Χαρικιόπουλος και Γεράνιος έδωσαν πνοή στους Tebelwolves, με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ καλύτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Παπαγεωργίου και Πενταγιώτη να σκοράρουν και αυτοί προς το τέλος, μειώνοντας παραπάνω, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 46-35.
Με τον Βιντζιλαίο να επιστρέφει στα γνωστά του στάνταρ και τον Καλλίτσα να ακολουθεί, οι γηπεδούχοι Vatos Krokos δεν άφησαν το παιχνίδι να πάει σε … “χιτσκοκικό” φινάλε, ανεβάζοντας τη διαφορά και φτάνοντας εν τέλει στο τελικό 59-47.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Βιντζηλαίος με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.
Από Tebelwolves ξεχώρισε ο Ιάκωβος Χαρικιόπουλος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά οι Vatos Krokos είχαν 19/44 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 9/16 βολές, 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 7 λάθη.
Συνολικά οι Tebelwolves είχαν 13/38 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 3/8 βολές, 37 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.
Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Λάζος, Τζανής 1, Καλλίτσας 11 (9 ριμπ.), Διακάτος 7, Βιντζηλαίος 25 (12 ριμπ.), Μπιστούνας 12, Κατσιμίχας 3.
Tebelwolves (Καρπούζος): Πενταγιώτης 2, Καραγρηγορίου 6, Παπαγεωργίου 10, Τζερεμές 3, Χαρικιόπουλος 15, Μασοκώστας 2, Καρπούζος 2, Κυριακίδης 2, Γεράνιος 5.
Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!